fbpx

Wysokość odszkodowania
za błąd okołoporodowy

Wysokość odszkodowania za błąd okołoporodowy – co warto wiedzieć, jakie sa szanse

Wysokość odszkodowania za błąd okołoporodowy to bardzo złożona i skomplikowana sprawa. Świadczenia przyznawane przez sądy, nawet w pozornie podobnych sprawach, mogą znacznie różnić się między sobą. Pokrzywdzone dzieci i ich rodzice otrzymują od kilkudziesięciu tysięcy do nawet ponad miliona złotych. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co wpływa na wysokość odszkodowania za błąd okołoporodowy i podajemy kilka przykładów z praktyki. 

Błąd okołoporodowy – odszkodowanie i inne świadczenia

Odszkodowanie nie jest jedynym świadczeniem, o które może ubiegać się pokrzywdzone dziecko i jego rodzice. Oprócz odszkodowania, które przyznawane jest z tytułu wydatków poniesionych na np. wizyty u lekarzy specjalistów, można domagać się:

Zadośćuczynienia za doznaną krzywdę – to zwykle zadośćuczynienia są świadczeniami w najwyższej wysokości. Ich celem jest wynagrodzenie krzywd i cierpień. Przyznawane są jednorazowo. Zwykle pacjenci, którzy przychodzą do nas, mówiąc, że chcą walczyć o odszkodowanie, mają na myśli właśnie zadośćuczynienie. 

Renta z tytułu zwiększonych potrzeb, powstałych na skutek błędu okołoporodowego. Rentę najczęściej otrzymuje się co miesiąc. Zwykle sądy przyznają je dzieciom, które nie są w stanie funkcjonować samodzielnie. Może wynosić od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy miesięcznie. 

Zapłata z góry sumy potrzebnej na koszty leczenia. Do kosztów leczenia możemy zaliczyć m.in. dodatkowe badania lekarskie czy sprzęt rehabilitacyjny. 

Sprawa o odszkodowanie za błąd okołoporodowy – co warto wiedzieć?

Osobą, która może dochodzić przed sądem odszkodowania z tytułu okołoporodowego błędu medycznego, jest oczywiście pokrzywdzone dziecko. Dziecko ma 2 lata od osiągnięcia pełnoletności na złożenie pozwu i dochodzenie zadośćuczynienia wraz z pozostałymi roszczeniami. Jeśli jednak nie ukończyło jeszcze 18 roku życia, muszą reprezentować je rodzice. Rodzice też mają swoje roszczenia w takiej sprawie, ale dla nich termin przedawnienia jest krótszy i wynosi 3 lata od dnia, w którym dowiedziano się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Od tych terminów są pewne wyjątki, jednak będą to sprawy szczególnie, wymagające konsultacji z prawnikiem od błędów medycznych. 

Warto również wiedzieć, że od pewnego czasu orzecznictwo sądowe uznaje możliwość dochodzenia zadośćuczynienia nie tylko dla dziecka, ale również dla jego rodziców (nawet, gdy dziecko nie zmarło na skutek błędu w sztuce).

Jakie są szanse na otrzymanie odszkodowania w sprawie o błąd okołoporodowy i ile można wygrać?

Nie będziemy Cię oszukiwać – sprawy o błąd okołoporodowy są trudne. Większość z nich trwa długo – konieczne jest zdobycie opinii biegłych (nierzadko kilku różnych) i przesłuchanie wielu świadków. Ponadto, jak zapewne się domyślasz, zwykle szpitale nie przyznają się do błędu. Ciężko jednoznacznie określić szanse na wygraną, jednak jedno jest pewne – walczyć warto. Ważne, aby zacząć działać odpowiednio szybko i nie chodzi tylko o terminy przedawnienia. Czym sprawa jest „świeższa” tym łatwiej będzie dotrzeć do niezbędnych dokumentów, a i świadkowie będą w stanie precyzyjniej opowiedzieć o przebiegu sprawy. 

W każdym przypadku powinieneś rozpocząć od konsultacji z wyspecjalizowaną kancelarią prawa medycznego – kompetentny prawnik wyjaśni Ci co można zrobić. Prawnik od błędów medycznych zdejmie z Ciebie konieczność zajmowania się wszystkimi formalnościami, w których zapewne się nie orientujesz.

Konieczność oczekiwania na zakończenie sprawy rekompensują wysokości przyznawanych świadczeń, w tym zwłaszcza zadośćuczynień. W zależności od okoliczności sprawy, w tym zwłaszcza szkód, doznanych przez dziecko i ich wpływu na dalsze życie rodziny, zwykle wynoszą one od kilkudziesięciu tysięcy do nawet ponad miliona złotych. 

Ile można wygrać w sprawie o błąd okołoporodowy? Przykładowe wyroki sądów

Tak jak podkreślałyśmy powyżej, wysokości odszkodowań i zadośćuczynień, przyznawanych w sprawach o błędy okołoporodowe mogą być różne. Poniżej opisujemy kilka ważnych wyroków sądów w których pokrzywdzone dzieci i ich rodzice otrzymali świadczenia w sprawiedliwej wysokości. 

Rekordowa kwota przyznanego zadośćuczynienia za błąd okołoporodowy wynosi aktualnie ponad milion złotych dla poszkodowanego dziecka oraz 500 tysięcy złotych łącznie dla jego rodziców. W sprawie orzekał Sąd Apelacyjny w Warszawie w dniu 18 stycznia 2016 r. (sygn. akt VI ACa 1405/14). Błąd lekarzy w tej sprawie polegał na tym, że nie przeprowadzili oni na czas cesarskiego cięcia. Na skutek błędu dziewczynka przyszła na świat niedotleniona i znalazła się w stanie wegetatywnym. Wymaga stałej opieki rodziców – z tego względu, również oni otrzymali zadośćuczynienia. Nie mieli bowiem możliwości nawiązania prawidłowej relacji z tak bardzo chorym dzieckiem.  

W innej sprawie, Sąd Apelacyjny w Łodzi (wyrok z 23 lutego 2017 r.,sygn. akt I ACa 1024/16) przyznał poszkodowanemu dziecku 700 000 zł. Była to sprawa dziewczynki, która na skutek licznych zaniedbań, w tym w szczególności nieprzeprowadzenia przez szpital odpowiednich badań, doznała ciężkiego niedotlenienia centralnego układu nerwowego. Jest dzieckiem głęboko niepełnosprawnym i do końca życia będzie wymagała wsparcia osób trzecich. 

Zadośćuczynienia mogą być również niższe. Warto tu przywołać wyroki, wydane w sprawach o stosunkowo częste urazy okołoporodowe – urazy barków. W sprawie rozpoznawanej przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu (sygn. akt I ACa 1370/13), poszkodowanemu dziecku przyznano 250 000 zł. Błędem okołoporodowym, do którego doszło w tym przypadku było m.in. to, że poród nadzorowała jedyne położna, a lekarz zjawił się na sam koniec. Nie był już w stanie odpowiednio zareagować na problem z urodzeniem barków. Ponadto, szpital nie przeprowadził odpowiednich badań, na skutek czego nie wiedział, że ciężarna ta nie powinna zostać zakwalifikowana do porodu siłami natury. W konsekwencji tych wszystkich zaniedbań dziecko urodziło się w stanie niedotlenienia oraz z porażeniem prawego splotu barkowego.

Świadczenie w podobnej wysokości otrzymała dziewczynka, która urodziła się z porażeniem splotu lewego barku. W tej sprawie również lekarze błędnie zadecydowali o nieprzeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Doszło do zaklinowania się barków dziecka. W sprawie orzekał Sąd Okręgowy w Nowym Sączu (sygn. akt. I C 78/14).

Twoje dziecko zmarło lub doznało szkody na skutek błędu okołoporodowego? Możesz zawalczyć o sprawiedliwość

Jak widzisz, kwoty zadośćuczynień, przyznawanych w sprawach o błędy medyczne, potrafią być bardzo wysokie. Oczywiście, ostateczna wysokość świadczenia zależy od wielu okoliczności, a mówiąc brutalnie – czym poważniejsze skutki, tym wyższe świadczenie. Szanse na uzyskanie zadośćuczynienia w satysfakcjonującej wysokości znacznie zwiększa jednak skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej, specjalizującej się w sprawach o błędy medyczne. Niedoświadczony pacjent nigdy nie powinien działać w sprawach o błędy medyczne samodzielnie – stawka jest zbyt duża. W starciu ze szpitalem, który na pewno reprezentowany będzie przez profesjonalnego pełnomocnika, nie będzie miał większych szans. 

Jeśli tylko podejrzewasz, że w sprawie Twojej i Twojego dziecka doszło do zaniedbań, na skutek których ponosicie teraz negatywne konsekwencje, skontaktuj się z nami. Mamy wieloletnie doświadczenie i niejednokrotnie już pomogłyśmy poszkodowanym dzieciom oraz ich rodzinom. Zdajemy sobie sprawę z tego jak trudna jest to dla Ciebie sytuacja i zrobimy wszystko aby pomóc Wam uzyskać pieniądze na dalsze leczenie i inne Wasze potrzeby. Zadzwoń lub napisz. 

Dodaj komentarz