fbpx

Odszkodowanie za
złe prowadzenie ciąży

Odszkodowanie za poronienie za skutek błędu lekarskiego

Odszkodowanie za złe prowadzenie ciąży

Odszkodowanie za złe prowadzenie ciąży to trudny temat, jednak powinien zainteresować wszystkie kobiety, które podejrzewają, że w trakcie opieki nad ich ciążą mogło dojść do zaniedbań. Jest to przecież szczególny, wymagający wyjątkowej troski okres w życiu. W trakcie prowadzenia ciąży również może dojść do błędów medycznych, które mogą odcisnąć piętno na całym dalszym życiu kobiety i noworodka. W jaki sposób rozpoznać, że doszło do uchybień w prowadzeniu ciąży i czy można domagać się odszkodowania za złe prowadzenie ciąży? Podpowiadamy.

Lekarz zbagatelizował niepokojące objawy w ciąży? Podejrzewasz błąd lekarski w prowadzeniu ciąży?

Sprawdź czy masz podstawy do odszkodowania – zadzwoń 536 007 001

Złe prowadzenie ciąży – na czym może polegać nieprawidłowe prowadzenie ciąży?

W trakcie całej ciąży kobieta u lekarza lub położnej bywa wielokrotnie. Podejmowane są wobec niej bardzo różne czynności. Do zaniedbań może dojść właściwie na każdym etapie opieki nad ciężarną – od pierwszych tygodni aż po niewłaściwą opiekę w okresie połogu. Błędy lekarskie w prowadzeniu ciąży lub złe prowadzenie ciąży może się przejawiać m.in. w:

  • Zaniechaniu wykonania odpowiednich badań, przeprowadzeniu ich za późno lub w niewłaściwy sposób.
  • Zaniechaniu skierowania pacjentki do innego lekarza specjalisty.
  • Niewłaściwym doborze leków, koniecznych dla poratowania zdrowia ciężarnej lub płodu.
  • Nierozpoznaniu wad płodu, o ile było to możliwe w konkretnych warunkach, biorąc pod uwagę stan aktualnej wiedzy medycznej.
  • Bagatelizacji niepokojących symptomów, na które biorąc pod uwagę aktualny stan wiedzy medycznej lekarz powinien był zwrócić uwagę.
  • Bagatelizacji uzasadnionych próśb pacjentki związanych z kontrolą stanu zdrowia.  

Bardzo ważne jest również, aby lekarz prowadzący ciążę przeprowadził już na początku „współpracy” z pacjentką dokładny wywiad. Jeśli tego nie zrobi, prawdopodobieństwo popełnienia błędów na dalszych etapach prowadzenia ciąży, drastycznie wzrasta. Szczera i wyczerpująca rozmowa z ciężarną powinna być tak naprawdę podstawą do podejmowania przez lekarza kolejnych działań. Oczywistym jest również, że lekarz powinien traktować ciężarną z szacunkiem i wyczerpująco odpowiadać na jej pytania. 

Przykładów nieprawidłowości w prowadzeniu ciąży może być oczywiście więcej. Jeśli masz wątpliwości czy w Twoim przypadku doszło do zaniedbań lub zaniechań, najlepiej skontaktuj się z nami. Na co dzień pracujemy z pacjentami pokrzywdzonymi skutkami błędów medycznych i doskonale zdajemy sobie sprawę, że do tragicznych skutków mogą doprowadzić nawet pozornie błahe sytuacje. 

Czy można domagać się odszkodowania za złe prowadzenie ciąży i ile można wygrać?

Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi – tak. Jeśli uważasz, że Twoją ciążę lekarz lub położna prowadzili w nieprawidłowy sposób i Ty lub Twoje dziecko ponieśliście negatywne tego konsekwencje, nie powinnaś mieć wątpliwości. Możesz, a nawet powinnaś zawalczyć o lepszą przyszłość dla siebie i dziecka. 

Faktem jest, że prawdopodobnie walka o odszkodowanie i zadośćuczynienie będzie wyczerpująca. Z pomocą kompetentnego prawnika są jednak duże szanse, że się opłaci. To prawda, że procesy o błędy w sztuce medycznej trwają długo, jednak przyznawane w nich świadczenia są wysokie, a czym dłużej trwa proces – tym wyższe będą odsetki. Uzyskane na skutek procesu sądowego środki nie wymażą wspomnień, ale mogą znacznie zwiększyć komfort Waszego życia. 

Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile wynosi odszkodowanie za złe prowadzenie ciąży. Może to być kilkanaście tysięcy lub kilkadziesiąt, a w niektórych przypadkach błędów okołoporodowych zdarzają się zadośćuczynienia wynoszące nawet ponad milion złotych. Sąd, ustalając wysokość świadczenia bierze pod uwagę m.in. rozmiar i stopień doznanych krzywd psychicznych i fizycznych, skutki nieprawidłowości i ich wpływ na dalsze życie pokrzywdzonego. Nie bez znaczenia pozostaje również ewentualne przyczynienie się do poszkodowanego do zaistnienia nieprawidłowości (np. sytuacja, w której ciężarna, nie stosowała się do zaleceń lekarza). W każdym przypadku warto jednak zgłosić się do specjalistycznej kancelarii prawa medycznego i skonsultować swoją sprawę z profesjonalistą. 

Tragiczne skutki błędów lekarskich w prowadzeniu ciąży – przykłady z praktyki

Wiesz już, że pod pojęciem „złego prowadzenia ciąży” może kryć się wiele rodzajów zaniedbań. Do najczęstszych i zarazem najpoważniejszych w skutkach należą błędy na tle niewykonania obowiązkowych badania w ciąży. W sprawie, w której orzekał Sąd Apelacyjny w Krakowie (wyrok z 14 lutego 2018 r. sygn.I ACa 1071/17, LEX nr 2475120), pacjentka, u której lekarz nie wykonał obowiązkowego badania w trzecim trymestrze ciąży, otrzymała prawie 100 000 złotych zadośćuczynienia. Jej dziecko zmarło, ponieważ lekarz zaniechał przeprowadzenia trzeciego badania USG. Sprawa ta była skomplikowana, ponieważ sąd musiał rozstrzygnąć czy faktycznie – chociażby pośrednią – przyczyną śmierci dziecka było nieprzeprowadzenie obowiązkowych badań. Z opinii powołanych w sprawie biegłych, wynikało, że tak. Uznano, że wykonanie badania USG w trzecim trymestrze ciąży to wymóg powszechnie znany i powinien o nim wiedzieć każdy specjalista z dziedziny ginekologii i położnictwa. Za zaniechaniem jego przeprowadzenia i związanym z tym brakiem wykrycia małowodzia płodu, poszło uznanie, że jest to błąd medyczny. Sąd uznał, że monitorowanie przebiegu ciąży u pokrzywdzonej pacjentki było niestaranne i lekarze mogli prowadzić ciążę bardziej kompetentnie. 

W innej sprawie, w której orzekał Sąd Najwyższy (wyrok z dnia 23 czerwca 2017 r., sygn. akt I CSK 566/16) matka dziecka, której ciąża była nieprawidłowo prowadzona otrzymała 150 000 zł zadośćuczynienia, natomiast ojciec – 60 000 zł. Była to sprawa kobiety, którą lekarz aż do 18 tygodnia ciąży lekarz przekonywał, że dziecko rozwija się w sposób prawidłowy, podczas, gdy już wtedy rozwijały się u niego liczne wady genetyczne i wada serca. Lekarz zaniechał, podobnie jak w sprawie opisywanej powyżej, wykonania obowiązkowego badania USG, tutaj – między 11, a 14 tygodniem ciąży. Wykonał je dopiero w 18 tygodniu, jednak nawet wtedy – nie wykrył wad. Stan, w którym dziecko przyszło na świat (m.in. z nieodwracalną wadą wrodzoną kończyn górnych i dolnych oraz z wadą serca ASD II) był dla rodziców prawdziwym szokiem. Warto tutaj również nadmienić, że w przypadku tak poważnych wad genetycznych, matka powinna mieć wybór czy kontynuować ciążę. W tym przypadku, na skutek niewłaściwego prowadzenia ciąży, rodzice zostali tego prawa pozbawieni. Sąd uznał więc, że kobieta mogła domagać się zadośćuczynienia nie tylko za naruszenie dóbr osobistych w postaci prawa do świadczeń zdrowotnych, zgodnych ze standardami wiedzy medycznej, ale również za naruszenie prawa do rzetelnej informacji o stanie zdrowia płodu i prawa do podjęcia świadomej i przemyślanej decyzji, dotyczącej urodzenia tak ciężko chorego dziecka. 

Dlaczego moja ciąża obumarła?

Jeżeli podejrzewasz, że przyczyną obumarcia ciąży mogą być błędy lekarza w prowadzeniu ciąży, skontaktuj się z kancelarią Lazer & Hudziak, aby uzyskać pomoc prawną w dochodzeniu sprawiedliwości, zadośćuczynienia i odszkodowania od lekarza.

Twoja ciąża była nieprawidłowo prowadzona? Opowiedz nam swoją historię

Jeśli uważasz, że Twoja ciąża była prowadzona w sposób sprzeczny ze standardami, a lekarz lub położna dopuścili się licznych uchybień – być może Tobie również przysługuje roszczenie o odszkodowanie. Sprawy o błędy medyczne, w tym w szczególności o błędy okołoporodowe, są wyjątkowo skomplikowane.  Nie jesteśmy więc w stanie Ci pomóc, dopóki nie opowiesz nam całości Twojej historii. Udzieliłyśmy wsparcia prawnego już wielu kobietom, matkom, ale też ojcom, którzy wraz ze swoimi dziećmi ponoszą konsekwencje nieprawidłowego postępowania personelu medycznego. Możesz nam zaufać. Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń lub napisz. 

10 komentarzy do wpisu „Odszkodowanie za złe prowadzenie ciąży”

  1. Witam,na drugi dzien po wizycie kontrolnej u lekarza prowadzącego ciążę urodziłam w 26 tyg ciąży,przez cesarskie ciecie.Na wizycie zostałam poinformowana ,że skraca się szyjka macicy,lekarz powiedziali ,że następna wizyta za dwa tygodnie,na drugi dzień wylądowałam w szpitalu z silnymi bólami.Obecnnie trwa walka o życie dziecka w szpitalu.

    Odpowiedz
  2. Witam nie jestem pewna czy lekarz prowadzący moją ciążę dobrze ją prowadzi. W 14 tygodniu wykrył zwiększona przezierność karkową, dał mi skierowanie do kliniki na dodatkowe badanie na które było już za późno ze względu na tydzień ciąży, więc dostałam się na nie dopiero w 22 tygodniu ciąży gdzie okazało się że dziecko jest za małe jak na tydzień ciąży, szyjka macicy jest za krótka oraz nieuwidocznienie lewej nerki. Dostałam również zalecenie z kliniki aby lekarz prowadzący zrobił badanie ultrasonograficzne w przeciągu 2 tygodni. Niestety lekarz prowadzący zlekceważył to i nawet nie przeczytał wyniku tego badania w klinice. Co więcej od 14 tygodnia ciąży nie miałam później wykonanego żadnego badania USG a jestem w 25 tygodniu na każdej wizycie słyszałam tylko na następnej wizycie zrobimy USG na wizycie sprawdzimy tylko czy ciąża żywa dowidzenia.

    Odpowiedz
  3. Witam. Lekarz mimo wiedzy że mam konflikt serologiczny z partnerem oraz krwawień w ciąży nie wykonał dodatkowych badań oraz nie podano mi wcześniej immunoglobuliny co skutkowało poronieniem dziecka w 19 tyg oraz ogromnych strat moralnych i psychicznych ponieważ dziecko było długo wyczekiwane i staram się z o nie z partnerem 3 lata. Na wypisie ze szpitala dokładnie jest podana przyczyną poronienia jako konstelacja konfliktowa Rh. Czy mogę pozwać lekarza za niedostateczna opiekę w ciąży.

    Odpowiedz
  4. Witam czy mogę podać lekarza chodziłam do ginekologa i płód obumarł w7tygodniu ciąży a mówiła mi że jest wszystko w porządku dopiero w 12tygodniu dostałam bóli brzucha i krwawienia i się okazało że poroniłam a lekarz do 6kwietnia mówiła mi że wszystko jest ok i badania że też są dobre czy mogę się z nim sądzić

    Odpowiedz
  5. Witam. Lekarz nie określił wagi dziecka co zakończyło się porodem naturalnym dziecka z waga 5100 dziecko dostalo 8/10 punktów dziecko z napięciem mięśniowym i zasinieniem twarzy. Poród był ciężki uszerbek psychicznych pozostal. Nie jestem również pewna czy lekarz stwierdzając brak cukrzycy ciążowej nie pomylił się w diagnozie co mogłoby skutkować tak dużym dzieckiem

    Odpowiedz
  6. Lekarz nie zlecił badań na krzywa cukrowa po porodzie spadki glikemii badania na krzywa wykonane w 34 TC z wynikami cukrzycy ciążowej czy można podać lekarza o zaniechanie ?

    Odpowiedz
  7. Dzień dobry. Mam wątpliwości co do prowadzenia ciąży przez lekarkę. Mniej więcej od 20tygodnia wykształciło się u mnie nadciśnienie. Po drugim pomiarze w gabinecie zostały mi przepisane leki na obniżenie ciśnienia. Niestety nie pomagały. Przez kolejne wizyty pomiar również był wysoki. Nie zostałam skierowana do kardiologa, tylko zwiększono mi dawkę leków. Dodatkowo lekarka zignorowała infekcję pęcherza. W momencie przyjęcia do szpitala lekarz, który przyjmował mnie na oddział, zwrocił uwagę na braki w podstawowych badaniach krwi (kiła, HPV, brak powtórzenia badania toksoplazmozy po 20tygodniu). Moje dziecko umarło w 33tygodniu ciąży. Czy mogę liczyć na proces z lekarką? Czy są podstawy, do założenia sprawy?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz