fbpx

Błędy ginekologa
Prywatna opinia
lekarska w sprawie

Błędy ginekologa – prywatna opinia lekarska w sprawie

Ile kosztuje prywatna opinia lekarska w sprawie o błędy ginekologa? Mówiąc wprost, sporo kosztuje. Można się zastanawiać dlaczego tak drogo? Otóż dlatego, że np. „lekarz opiniujący uderza w swoje środowisko, w którym musi funkcjonować i bardzo często od tego środowiska jest uzależniony jego rozwój naukowy i zawodowy zatem opinia taka musi mieć swoją cenę”. Odpowiedź tej treści przeczytałam dziś w wiadomości z instytucji zajmującej się przygotowywaniem prywatnych opinii medycznych. Co więcej, chodziło tu już o opinię rangi profesorskiej, więc powołanie się na (niepewny) rozwój naukowy autora opinii, wydaje się być argumentem delikatnie przeterminowanym.

Czy prywatne opinie, gdy chodzi błędy ginekologa, są szyte na miarę?

… po lekturze maila dochodzę do przekonania, że w niektórych instytucjach prywatnych chyba tak. Przynajmniej w tej, z której dostałam wiadomość.  Tylko po co mi w procesie taka opinia, która przyklepie moją rację, naciągnie fakty i ostatecznie na niewiele się przyda, jeśli opinia biegłego w postępowaniu sądowym będzie z nią sprzeczna. Ile konkretnie kosztować miałaby opinia z firmy od której dostałam maila? Sporo, bo kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od ilości dokumentacji do analizy.

Nie kwestionuję faktu, że do sporządzenia dobrej, czyli rzetelnej opinii medycznej potrzebna jest wiedza, doświadczenie, czas – to kosztuje. Jasna sprawa. Jednak argument z dzisiejszego maila wprawił mnie w stupor i stąd ten wpis w środku nocy. Jest godz. 1:50. Mój organizm z pewnością żyje w innej strefie czasowej, niż Polska, dlatego noc to dla mnie idealny moment na pisanie. Cisza, spokój. Telefon nie dzwoni. Polski Facebook śpi :-), ale wracając do głównego wątku… Treść maila wybrzmiała tak, jakby za odpowiednio wysoką cenę napisano w niej to, co chcemy. A nie w tym rzecz, bo istotne jest, by opinia była rzetelna. Musimy przecież liczyć się z tym, że przed sądem również wypowie się biegły. Doświadczenie w prowadzeniu spraw błędów medycznych w naturalny sposób dostarcza mi kontaktów z lekarzami, więc potrafię zweryfikować czy cena opinii jest na wyrost czy nie.

Nie zawsze, a raczej zwykle poszkodowanego pacjenta, który zgłasza się do mnie, nie stać na pokrycie kosztownej prywatnej opinii lekarskiej przed skierowaniem sprawy do sądu. Zwłaszcza, gdy jej cena, miałby sięgać kilkunastu tysięcy złotych wzwyż. Jest to o tyle trudna sytuacja, że wówczas pierwsza opinia biegłego pojawiłaby się w sprawie dopiero na etapie procesu. Sędzia nie jest lekarzem, pełnomocnicy stron też nie są, a przecież procesy o błędy medyczne opiniami biegłych stoją. Bez opinii biegłego niemal niemożliwe jest zweryfikowanie czy doszło do błędu medycznego czy nie. Na szczęście dla naszych klientów mamy współpracujących z nami lekarzy ginekologów, którzy wspólnie z nami analizują sprawy. Błąd ginekologa najlepiej dostrzeże inny ginekolog.

Sprzeczności w opinii w sprawie o błędy ginekologa

A co zrobić w sytuacji, gdy w trakcie procesu przed sądem okaże się, że opinia biegłego jest dla pacjenta niekorzystna i co gorsza w samej opinii widzimy sprzeczności, uchybienia, niedokładności, brak odpowiedzi na konkretne zadane pytania? Ech.. opinie biegłych to wątek na kilka kolejnych wpisów. Na te nierzetelne mamy swoje sposoby. A na etap przedprocesowy mamy konsultacje z lekarzami (ale nie za kilkanaście tys. zł). Bez pomocy lekarza trudno nie-medykowi wskazać na wszystkie uchybienia, które zaszły w procesie leczenia.

Prywatna opinia lekarska nie jest niezbędna, ale pomaga, szczególnie przy ocenie spraw, w których chodzi o błędy ginekologa. Zdarza się też, że taka prywatna opinia pozwala mi uświadomić klientowi, że sprawa „nie nadaje się” do sądu. Nie raz współpracowałam z lekarzem przy sporządzaniu pozwu, ponieważ prowadzenie spraw po omacku, może skończyć się boleśnie dla klienta, bo i rozczarowaniem, i straconym czasem, i straconymi koszami procesu, które poniesie strona przegrywająca proces, a że przegrywać nie lubię… robię wszystko, by mieć jak największą pewność, że sprawiedliwość jest naszej stronie :-). O najczęstszych błędach przy porodzie pisałyśmy tutaj. A ile jest czasu na złożenie pozwu w sprawie o błędy ginekologa tutaj.

Dodaj komentarz