fbpx

Śmierć dziecka przy porodzie

Śmierć przy porodzie – pomoc prawna

Śmierć dziecka przy porodzie, a błąd medyczny okołoporodowy. Co można zrobić?

Śmierć dziecka przy porodzie to ogromna trauma dla rodziny. Niestety, mimo znacznego rozwoju medycyny, statystyki wskazują, że w pierwszym roku po porodzie nadal umiera ponad 1 500 niemowląt. Ponad połowa z nich umiera w niedługim czasie po porodzie – w pierwszym miesiącu lub pierwszym tygodniu od porodu. Co w tej dramatycznej sytuacji mogą zrobić rodzice, w szczególności, gdy podejrzewają, że dziecko zmarło na skutek błędu w sztuce lekarskiej? Czy istnieją jakieś kroki prawne, które pomogą w uzyskaniu sprawiedliwego zadośćuczynienia za śmierć noworodka przy porodzie? Od czego trzeba zacząć? Te kwestie wyjaśniamy w dzisiejszym artykule.

→ na skróty: Jeżeli potrzebujesz porady w związku ze śmiercią dziecka przy porodzie – zadzwoń teraz  536 007 001 lub napisz do nas: kancelaria@lazer-hudziak.pl

Śmierć dziecka po porodzie, a błąd medyczny. Dlaczego dzieci umierają?

Dlaczego przy obecnym rozwoju medycyny i możliwościach terminologicznych, niemowlęta nadal umierają? Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że najczęstszą przyczyną są choroby, rozwijające się u dziecka w trakcie ciąży – nawet w ciągu pierwszych sześciu dni życia. Na tak wczesnym etapie nawet obecna medycyna nie zawsze daje możliwość odpowiednio szybkiej interwencji. Częstą przyczyną są też wady wrodzone – dotyczą ponad 30% śmierci wszystkich nowo narodzonych dzieci. Częstą przyczyną są też silne infekcje i urazy okołoporodowe.

Na szczęście, statystyki niepokoją coraz mniej. Umieralność noworodków z roku na rok spada. W Polsce niestety nadal jest ich więcej niż w krajach zachodniej Europy. Wskazuje, że w Polsce współczynnik umieralności niemowląt wynosi blisko cztery promile.

Śmierć dziecka po porodzie – co zrobić? Sekcja zwłok, a błąd medyczny.

Śmierć noworodka jest zawsze traumatycznym przeżyciem. Rozumiemy, że ciężko tu o trzeźwe rozumowanie, ale rodzice powinni zadbać przede wszystkim o przeprowadzenie sekcji zwłok.

Sekcja zwłok dziecka (autopsja) jest bardzo ważna w procesie o błąd medyczny. Świadomość pacjentów w ostatnim czasie na szczęście wzrasta i sekcje wykonywane są coraz częściej. Pośmiertne zbadanie ciała dziecka często jest jedyną drogą do poznania faktycznej wersji wydarzeń, szczególnie gdy w sprawie występuje kilka hipotez.

Uwaga: bez przeprowadzenia sekcji zwłok dziecka zmarłego przy porodzie, udowodnienie w procesie sądowym odpowiedzialności szpitala będzie bardzo trudne, a w wielu sytuacjach wręcz niemożliwe! Protokół z sekcji zwłok to jeden z najistotniejszych dowodów w procesie sądowym. Podkreślił to również Sąd Najwyższy. W wyroku z 4 listopada 2016 r. (sygn. akt I CSK 739/15) orzekł, że pozwany szpital nie może ponosić negatywnych konsekwencji nieprzeprowadzenia sekcji zwłok dziecka, gdy każda z możliwych do udowodnienia hipotez jest obarczona znaczącymi wątpliwościami.

Prokuratorska sekcja zwłok czy administracyjna?

Jeśli do okołoporodowej śmierci dziecka doszło wskutek błędów w sztuce lekarskiej, należy powiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i zawnioskować o szybką, „prokuratorską” (sądowo-lekarską) sekcję zwłok. Różni się ona sekcji zwłok administracyjnej ( lub anatomopatologicznej), którą przeprowadzają zwykle lekarze zatrudnieni lub zaprzyjaźnieni ze szpitalem w którym mogło dojść do błędu. Z wiadomych względów sekcja „prokuratorska” będzie zwykle bardziej obiektywna i bezpieczniejsza dla rodziny dziecka, które zmarło wskutek błędu okołoporodowego.

Pamiętaj, że sekcja zwłok będzie zawsze obowiązkowa, gdy zachodzi podejrzenie, że zgon przy porodzie nastąpiła wskutek przestępstwa. Sekcja będzie obowiązkowa również w kilku innych przypadkach. Więcej o sekcji zwłok pisałyśmy w artykule, poświęconym wyłącznie temu tematowi.

Śmierć dziecka przy porodzie – dokumentacja medyczna z porodu. Dokumentacja medyczna, a błąd w sztuce lekarskiej

Dokumentację medyczną prowadzi lekarz. Prawo dostępu do dokumentacji medycznej to jedno z podstawowych praw pacjenta. Absolutnie warto o tym pamiętać – w razie procesu o okołoporodowy błąd medyczny, dokumentacja medyczna z porodu stanowi bardzo ważny dowód. Jeśli jest prowadzona rzetelnie i odzwierciedla faktyczny przebieg wydarzeń i leczenia, pacjentka nie powinna mieć powodów do obaw. Jak jednak łatwo się domyślić, w sprawach o błąd medyczny rzadko sytuacja wygląda tak książkowo. Zdarzają się nawet przypadki fałszowania dokumentacji medycznej na korzyść szpitala.

Dokumentacja medyczna z porodu zawiera dane pacjentki, opis jej stanu zdrowia lub udzielanych świadczeń zdrowotnych. W przypadku porodów naturalnych, zawiera także dane z wywiadu, wyniki aktualnych badań, opis badania podmiotowego i kartę obserwacji porodu. Jak widzisz, są to informacje absolutnie niezbędne, aby sąd mógł ustalić czy w konkretnej sytuacji doszło do zaniechań. Z tego względu rzetelnie prowadzona dokumentacja medyczna to ważny element zwycięstwa w procesie o śmierć dziecka przy porodzie.

Dokumentacji medycznej i jej roli w procesie, poświęciłyśmy osobny artykuł. Przeczytaj go, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

Sprawa o śmierć dziecka po porodzie – z prawnikiem czy bez?

Sekcja zwłok i dokumentacja medyczna to dwa bardzo ważne „elementy” walki o sprawiedliwość w sądzie. Kolejnym jest dobry prawnik, specjalizujący się w prawie medycznym. W tak trudnej sprawie, pogrążeni w żałobie rodzice, zdecydowanie nie powinni działać samodzielnie. W tak dramatycznych okolicznościach ciężko jest przecież wyłączyć emocje i myśleć racjonalnie.

Sprawy o błąd medyczny, w tym takie, w których skutkiem jest zgon przy porodzie, są bardzo skomplikowane. Karne, czy cywilne potrafią ciągnąć się latami jeśli są prowadzone samodzielnie, bez pomocy sprawnego, zaangażowanego prawnika  – przeczytaj nasz artykuł o tym, ile potrafi trwać sprawa o błąd medyczny. Prowadzenie tego typu postępowań wymaga nie tylko wiedzy prawniczej, ale i orientacji w kwestiach medycznych. Dobry prawnik nie tylko doradzi rodzicom co mogą zrobić w konkretnej sytuacji, ale również weźmie na siebie wszystkie formalności. Sporządzi wszystkie pisma i dokumenty, zadba o terminy, jak również przygotuje i złoży wnioski dowodowe. Jeśli zajdzie taka potrzeba, sprawdzi również dokumenty, które rodzina dziecka sama już złożyła. Prawnik podejmie się również profesjonalnej reprezentacji klienta w sądzie i rzetelnie przesłucha świadków. Dobry prawnik zadba po prostu o całość interesów rodziców, których dziecko zmarło.

Nie ma sensu ryzykować samodzielnym działaniem. Stawka jest zbyt duża. Sprawy o okołoporodowy błąd medyczny, w których doszło do śmieci dziecka wymagają pomocy wyspecjalizowanej kancelarii prawa medycznego. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się dlaczego.

Śmierć dziecka po porodzie – co zrobić? Przede wszystkim nie zwlekaj z wizytą u prawnika

Dlaczego nie warto czekać ze wszczęciem sprawy o błąd w sztuce lekarskiej, gdy doszło do śmierci dziecka przy porodzie? Przede wszystkim dlatego, że z czasem coraz trudnej jest uzasadnić swoje żądania finansowe i przekonać do nich sąd. Chodzi tutaj chociażby o tak prozaiczne kwestie jak wyniki badań (które z czasem bledną) czy dokumenty medyczne i faktury (których zwykle nie przechowujemy skrzętnie latami). Niepisana zasada jest taka, że czym „świeższa” sprawa, tym łatwiej wygrać proces. W tym artykule  pisałyśmy o tym, od czego zależy wysokość zadośćuczynienia, które mogą otrzymać rodzice z tytułu śmierci dziecka wraz z przykładowymi kwotami.

Osobną kwestią jest oczywiście upływ terminu przedawnienia. Termin przedawnienia roszczeń za błąd medyczny wynosi 3 lata od dnia, w którym pacjent DOWIEDZIAŁ SIĘ o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Nie ma więc sensu zwlekać. Trzy lata to dużo tylko z pozoru.

Nasza Kancelaria pomoże również i w Twojej sprawie. Mamy na koncie liczne sukcesy w sprawach o błąd medycznych przy porodzie, w tym również w sprawach, w których dramatycznym skutkiem była śmierć dziecka. Nie czekaj – zadzwoń lub napisz. Profesjonalnie przeanalizujemy Twoją sprawę i wyjaśnimy Ci co możemy dla Ciebie zrobić.

  • Moje dziecko zmarło po porodzie na skutek błędu, jak walczyć o sprawiedliwość?
  • Strata dziecka po porodzie na skutek zaniedbań i błędów w szpitalu, jak uzyskać odszkodowanie?
  • Strata dziecka nienarodzonego w związku ze źle prowadzoną ciążą przez lekarza, a odszkodowanie?
  • Czy zgon przy porodzie dziecka i/lub matki jest winą personelu medycznego?
  • Śmierć dziecka po porodzie przyczyny?

Potrzebujesz porady i pomocy prawnej w związku z jakimkolwiek pytaniem powyżej? Zadzwoń lub wyślij zgłoszenie

Dodaj komentarz