fbpx

Poszkodowany pacjent

Poszkodowany pacjent. O co pyta w sprawie o błąd lekarza?

Przychodzi poszkodowany pacjent do prawnika i pyta… 🙂 Są pytania łatwe i trudne, ale jest kilka, które powtarzają się niemal zawsze. Oto one:

W jakich sytuacjach poszkodowany pacjent potrzebuję prawnika?

W każdej sprawie, która wiąże się z konsekwencjami prawnymi. To jest zarazem „zła” i dobra wiadomość.

„Zła”, bo wiadomo, że wynajęcie prawnika wiąże się z pewnymi kosztami, choć wbrew pozorom nie są one szczególnie wysokie, bo reguluje je prawo. Poza tym, często zdarza się, że kosztami można obciążyć pozwanego. Więcej o tym w pytaniu „A co, jeśli nie mam pieniędzy na prawnika?”

Dobra, bo na szczęście w walce o sprawiedliwość i zadośćuczynienie nikt nie jest pozostawiony sam sobie. Człowiek, który nie ma na co dzień do czynienia w prawem, nie ma praktycznie żadnych szans w starciu z prawnikami strony oskarżonej, którzy wykorzystają każdy kruczek prawny, byle zapłacić jak najmniej, lub wcale.

Kancelaria Lazer & Hudziak pomaga szczególnie w sprawach o: błąd medyczny, błąd lekarza, błąd przy porodzie, odszkodowanie za błąd medyczny, zadośćuczynienie za błąd medyczny. Zajmujemy się także innymi sprawami, takimi, jak: odszkodowania, śmierć dziecka, rozwód, sprawa o kontakty z dzieckiem, podział majątku, podział spadku, testament, prawo rodzinne, prawo pracy, założenie spółki z o.o., umowa spółki i wszelkie inne umowy.

Co konkretnie może zrobić prawnik zajmujący się błędami medycznymi?

Przejęcie prowadzenia danej sprawy przez prawnika, oznacza, że:

  • Może pójść na rozprawę i pilnować interesów klienta, ponieważ zna wszystkie prawa i obowiązki oraz ma duże obycie w sądzie. Klient unika ogromnego stresu i ewentualnych wpadek, które mogą działań na jego niekorzyść. O tym ile razy poszkodowany pacjent musi stawić się w sądzie przeczytasz we wpisie„Ile razy muszę stawić się w sądzie w sprawie mojego dziecka chorego na mózgowe porażenie dziecięce?”
  • Pilnować, żeby nie zostały pominięte żadne procedury, szczególnie na niekorzyść klienta.
  • Przesłuchuje świadków i dzięki doświadczeniu prawnika niczego istotnego nie pominą.
  • Pisze pisma, pozwy, wnioski, składa wnioski dowodowe, zgodnie z procedurami i wymaganiami.
  • Pisze i sprawdza umowy i inne pisma klienta, który sam już je napisał i złożył.
  • Dobrze doradzi, co zrobić w konkretnej sytuacji, jaką drogę wybrać, z pełną świadomością wszystkich konsekwencji. W każdej sytuacji to klient podejmuje ostateczną decyzję w każdej sprawie, prawnik tylko przedstawia możliwości i konsekwencje.

Jakie mam szanse na wygranie sprawy o błąd lekarza?

Powiedzmy sobie to szczerze – nikt nie jest w stanie w 100% zagwarantować wygrania sprawy, bo na to składa się wiele czynników, często takich, które wychodzą na jaw dopiero w trakcie procesu.

Nigdy jednak nie działamy „w ciemno”. Zawsze dokładnie analizujemy każdą sprawę i na tej podstawie oceniamy nasze szanse na wygraną. Jeśli podejmujemy się reprezentowania klienta, to w naszej ocenie musimy wygrać i tak się najczęściej dzieje.

Aby zwiększyć swoje szanse na wygraną zalecamy jak najszybszy kontakt z naszą kancelarią, bo w sprawach o odszkodowanie medyczne liczy się każdy dzień. Chodzi o to, by natychmiast zabezpieczyć wszystkie dowody i jeśli pacjent nie żyje, przeprowadzić jak najszybciej sekcję zwłok.

A co, jeśli poszkodowany pacjent mówi, że nie mam pieniędzy na prawnika zajmującego się prawem medycznym?

W sytuacji, gdy poszkodowanego nie stać na wyłożenie całej kwoty za prowadzenie sprawy o błąd medyczny, przewidujemy inne rozwiązanie. W zależności od sytuacji, pobieramy małą, wstępną opłatę, a resztę kwoty stanowi procent od ostatecznej sumy zadośćuczynienia. W ten sposób każdego stać na to, by walczyć o sprawiedliwość oraz pieniądze na leczenie i rehabilitację.

Skąd poszkodowany pacjent mam wiedzieć, czy przysługuje mi odszkodowanie za błąd lekarza?

Pacjenci placówek medycznych bardzo często nie znają pełnego zakresu roszczeń, jaki im przysługuje. Dlatego zawsze zachęcamy do jak najszybszego kontaktu z naszą kancelarią – dokładnie wyjaśnimy, co możemy uzyskać w danej sprawie.

Jak długo trwa proces o odszkodowanie za błąd lekarza?

Niestety, polskie sądy nie działają najszybciej, dlatego trzeba się liczyć przynajmniej z 2-3 latami w sądzie pierwszej instancji.

Zdarza się, że po naszej interwencji szybciej dochodzi do ugody. To jednak raczej wyjątek niż reguła, ale zawsze warto spróbować. Na szczęście czas trwania procesu zwykle działa na korzyść naszego klienta, bo najczęściej sądy zasądzają odsetki od dochodzonej sumy, więc kwota rośnie z czasem.

W trakcie naszej rozmowy postaramy się oszacować czas trwania procesu, na który składa się wiele czynników.

Jak przygotować się do spotkania w kancelarii w sprawie o błąd medyczny?

Najlepiej: zgłosić się do nas z uporządkowaną i kompletną dokumentacją medyczną, dotyczącą leczenia oraz dokładnym, chronologicznym opisem sytuacji, która Państwa zdaniem doprowadziła do błędu medycznego. To pozwoli nam na lepsze przygotowanie się do rozmowy z Państwem.

Zawsze chętnie pomożemy i wytłumaczymy, w jaki sposób skompletować tę dokumentację. Zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 604 432 333, 530 291 291, 536 007 001, e-mail: kancelaria@lazer-hudziak.pl

Jeśli masz jeszcze inne pytania – napisz, odpowiemy szybciej, niż myślisz :-).

Dodaj komentarz