fbpx

Błąd przy porodzie
Od czego zacząć?

Błąd przy porodzie – od czego zacząć?

Błąd przy porodzie to zazwyczaj dla rodziców przede wszystkim szok. W momencie, w którym zaczynają zdawać sobie sprawę, że mogło dojść do błędu lekarza, położnej lub innego pracownika szpitala, zaczynają zastanawiać się co można zrobić. Odpowiedź na to pytanie jest jedna – walczyć o sprawiedliwość i postarać się, aby życie rodziny pokrzywdzonej skutkami błędu lekarza, toczyło się w miarę możliwości normalnie. Jak? W uproszczeniu wyjaśniamy to w dzisiejszym artykule.

Błąd przy porodzie – co zrobić? Zabezpieczenie dokumentacji medycznej i ewentualna sekcja zwłok

Na początek – wyjaśnijmy czym w ogóle jest błąd medyczny. Nie jest to proste, ponieważ nie istnieje jedna, konkretna definicja. Uznaje się jednak, że jest to naruszenie obowiązujących i powszechnie znanych zasad postępowania (zasad wiedzy i praktyki medycznej). Błąd medyczny może popełnić nie tylko lekarz, ale również np. pielęgniarka, położna czy sanitariusz.

Absolutną podstawą – w każdym przypadku błędu medycznego – jest zabezpieczenie dokumentacji medycznej. Prawo dostępu do Twojej dokumentacji medycznej jest jednym z Twoich podstawowych praw. Zgromadź również wszystkie wyniki badań, skierowania itp – wszystkie dokumenty, które w jakikolwiek sposób łączą się z błędem przy porodzie, tym co było przed nim i po nim. Odegrają dużą rolę przy ewentualnym dochodzeniu roszczenia, dlatego zabezpiecz je jak najszybciej.

Jeśli błąd medyczny przy porodzie w Twoim przypadku przyniósł wyjątkowo dramatyczne skutki i Twoje dziecko zmarło – jest nam bardzo przykro, że spotkała Cię taka tragedia, w takiej sytuacji, jeśli wydaje Ci się, że dziecko zmarło na skutek błędu medycznego, koniecznie zadbaj o przeprowadzenie sekcji zwłok. Tylko sekcja / autopsja pozwoli dokładnie stwierdzić co doprowadziło do zgonu dziecka. Rozumiemy, że to może być trudne – jest jednak absolutnie niezbędne i nie powinnaś zwlekać z podjęciem tego kroku. Najlepiej byłoby, gdybyś zawnioskowała o przeprowadzenie tzw. prokuratorskiej sekcji zwłok. Wszystkiego o sekcji zwłok dowiesz się z innego naszego artykułu,  który poświęciłyśmy wyłącznie tej tematyce.

Błąd przy porodzie – kiedy do sądu?

Zacznijmy od ustalenia w jakim terminie pacjent może dochodzić swojego roszczenia. Otóż, powinnaś wiedzieć, że błędy medyczne przedawniają się w terminie 3 lat od dnia, w którym pacjent dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Wyjątkiem są sprawy, w których pozew składają dzieci. Dziecko ma łącznie 20 lat na dochodzenie swojego roszczenia – 18 lat, gdy w jego imieniu występuje rodzic i 2 lata od osiągnięcia pełnoletniości.

Postępowanie sądowe inicjuje złożenie pozwu do sądu cywilnego. Postępowanie toczy się zgodnie z ogólnymi zasadami, przewidzianymi dla postępowania cywilnego w KPC. Sąd bada sprawę i na końcu – zwykle po kilku latach – wydaje wyrok. W jednym z artykułów wyjaśniałyśmy dlaczego postępowanie przed sądem trwa tak długo.

Pozew nie zawsze kierowany będzie przeciwko lekarzowi. Jeśli lekarz jest zatrudniony w szpitalu (np. na umowie o pracę, a nie tzw. kontrakcie), pozew kieruje się przeciwko szpitalowi. To szpital w takim przypadku odpowiada za działania lub zaniechania personelu medycznego.

Błąd przy porodzie – czego można żądać w sądzie?

Jeśli zdecydujesz się skierować do sądu sprawę o błąd medyczny przy porodzie, warto abyś wiedziała, czego możesz żądać. Możliwości są następujące:

  • Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie,
  • Odszkodowanie – za straty, które poniosłaś Ty i Twoja rodzina wskutek błędu medycznego przy porodzie. Będą to np. koszty leków, rehabilitacji, wizyt u lekarzy itp., jeśli masz faktury i rachunki, zbieraj je,
  • Zapłata z góry sumy potrzebnej na koszty leczenia – będzie to świadczenie odpowiednie w sytuacji, gdy istnieje medycznie usprawiedliwiona potrzeba zakupu określonych lekarstw, sprzętów rehabilitacyjnych itp.
  • Renta – ze względu na zwiększone potrzeby oraz z tytułu utraty widoków na przyszłość z powodu uszczerbku lub rozstroju zdrowia.

Jeśli na skutek błędu przy porodzie dziecko umrze, najbliżsi członkowie jego rodziny mogą wnieść roszczenie o:

  • Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,
  • Zwrot kosztów leczenia i pogrzebu.

Świadczenia w najwyższej wysokości to zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Co prawda nie da się jednoznacznie przewidzieć ile można uzyskać wskutek wygranego procesu sądowego, jednak jedno jest pewne – dużo. Chociaż sprawy potrafią ciągnąć się latami, najwyższe przyznane zadośćuczynienia wynoszą nawet ponad milion złotych. W przypadkach, gdy dziecko na skutek błędu lekarza poniosło śmierć, zwykle jest to kilkaset tysięcy złotych. Wszystko zależy od okoliczności sprawy, a przyznawane kwoty różnią się między sobą.

Błąd przy porodzie – co jeśli nie sąd cywilny? Postępowanie przed Komisją, postępowanie karne, ugoda

Jeśli nie chcesz wszczynać postępowania przed sądem cywilnym, alternatywą jest postępowanie przed tzw. Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. To taka „droga na skróty”, jednak wysokość potencjalnych świadczeń jest niższa. Maksymalna wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia, przyznanego jednemu pacjentowi nie może przekroczyć 100 000 zł i 300 000 zł w razie śmierci pacjenta. Wniosek do Komisji składa się w terminie 1 roku od dnia, w którym wnioskodawca dowiedział się o zakażeniu, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia albo nastąpiła śmierć pacjenta. Termin ten nie może być jednak być dłuższy niż 3 lata od dnia wystąpienia zdarzenia.

Osobną drogą uzyskania świadczenia jest zawarcie ugody  ze szpitalem i jego ubezpieczycielem, jeśli obie strony wyrażają na nią zgodę. Z doświadczenia wiemy jednak, że wysokość świadczeń proponowanych przez szpital stanowi zwykle ułamek kwoty, którą możesz uzyskać w sądzie. Ugoda będzie możliwa rzecz jasna tylko, gdy szpital przyznaje się do błędu przy porodzie.

Pacjent, podejrzewający, że doszło do błędu medycznego, może również wszcząć postępowanie karne przeciwko lekarzowi. Jego celem, jak pewnie się domyślasz, nie jest uzyskanie wysokiego świadczenia, tylko ukaranie lekarza. Warto jednak wspomnieć, że sąd, skazując sprawcę, może zasądzić obowiązek naprawienia szkody, zadośćuczynienie, a także tzw. nawiązkę (wynoszącą maksymalnie 100 000 zł). Będą to jednak świadczenia dużo niższe, niż możliwe do uzyskania przed sądem cywilnym.

Skąd masz wiedzieć, którą drogę wybrać? Pewna i bezpieczna metoda jest tylko jedna – wizyta u dobrego prawnika od błędów medycznych. Zatem zapraszamy do kontaktu J, na dole znajdziesz dane kontaktowe.

Błąd przy porodzie – co zrobić? Prawnik od błędów lekarskich jest niezbędny

Jak widzisz, zastanawiając się nad wszczęciem sprawy o błąd medyczny, należy rozważyć wiele czynników. Niezbędna jest nie tylko wiedza prawnicza, ale również medyczna. Jako kancelaria, specjalizująca się w prawie medycznym i błędach okołoporodowych, mamy nie tylko stosowną wiedzę, ale i doświadczenie.

W czym więc możemy Ci pomóc?

  • Wspólnie wybierzemy najlepszą dla Ciebie ścieżkę postępowania (jak widzisz, możliwości jest co najmniej kilka)
  • Pomożemy Ci we wszystkich kwestiach formalnych
  • Podejmiemy się profesjonalnej reprezentacji w sądzie, przed Komisją czy w trakcie mediacji – w zależności od przyjętej strategii
  • Rzetelnie przesłuchamy świadków
  • Nie zapomnimy o Twojej sprawie

Przede wszystkim jednak, decydując się na naszą pomoc, zyskujesz spokój. Przejmujemy od Ciebie skomplikowane kwestie formalne i udzielamy Ci profesjonalnego wsparcia. Chociaż nawet najlepszy prawnik nie może zagwarantować stuprocentowego zwycięstwa, w sprawach o błąd przy porodzie, wsparcie profesjonalisty jest nieocenione.

O tym, dlaczego dobry prawnik w sprawach o błąd medyczny jest tak ważny, pisałyśmy też w osobnym artykule. Koniecznie go przeczytaj, jeśli nadal zastanawiasz się nad działaniem w pojedynkę.

Sprawy o błąd przy porodzie są trudne. Prawnik od błędów lekarskich pomoże Ci w walce o sprawiedliwe zadośćuczynienie

Jako doświadczona kancelaria prawa medycznego wiemy, że samodzielne działanie pacjenta, który doświadczył błędu lekarskiego może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie ryzykuj – możesz stracić nie tylko potencjalne (wysokie) świadczenie, ale również swój czas i nerwy. Pozwól nam przeanalizować Twoją sprawę. Punktem wyjścia będzie dla nas dokumentacja medyczna, dlatego przygotuj ją – uporządkowaną i kompletną. Warto również, abyś np. w formie opisu wymieniła chronologicznie zdarzenia, które w Twojej ocenie doprowadziły do okołoporodowego błędu w sztuce lekarskiej. Nie stresuj się kontaktem z prawnikiem i zadzwoń do nas lub napisz. Czekamy na Twój kontakt – spróbujemy pomóc.

Dodaj komentarz