fbpx

Niedotlenienie
okołoporodowe
konsekwencje

Nieprawidłowy rozwój dziecka po niedotlenieniu przy porodzie?

Niedotlenienie okołoporodowe – konsekwencje

Konsekwencje niedotlenienia okołoporodowego to temat, który spędza sen z powiek wszystkim młodym rodzicom, którzy usłyszeli taką diagnozę w stosunku do swojego dziecka. Mimo galopującego rozwoju medycyny, niedotlenienie okołoporodowe nadal może spowodować poważne konsekwencje na zdrowiu dziecka. 

Czym właściwie jest niedotlenienie okołoporodowe i czy zawsze trzeba być przygotowanym na najgorsze? Na szczęście – nie zawsze. Konsekwencje niedotleniania przy porodzie mogą być bardzo różne. Chociaż u niektórych dzieci faktycznie są poważne i nieodwracalne, inne noworodki wychodzą z niedotlenienia niemalże bez szwanku. Ale po kolei. 

→ Twoje dziecko urodziło się niedotlenione? Nie rozwija się prawidłowo? Koniecznie skontaktuj się z kancelarią Lazer & Hudziak, która specjalizuje się w pomocy poszkodowanym błędami przy porodzie. Wyślij zgłoszenie lub zadzwoń teraz 536 007 001

Niedotlenienie okołoporodowe – co to jest?

Niedotlenienie okołoporodowe (znane również jako: hipoksja) oznacza zespół objawów, którego przyczyną jest nieprawidłowa dystrybucja tlenu w I albo też w II okresie porodu. U dzieci, które przychodzą na świat w stanie niedotlenienia, dochodzi do zmniejszenia ilości tlenu we krwi. Stwarza to ryzyko, że dopływ krwi do narządów będzie utrudniony. Konsekwencje niedotleniania przy porodzie są szczególnie niebezpieczne dla mózgu dziecka. Czym dłużej noworodek pozostaje niedotleniony, tym poważniejsze mogą być skutki.

Statystyki w tym zakresie przynoszą jednak dobre informacje. Zaledwie 1/1000 niedotlenionych przychodzi na świat w stanie ciężkiego niedotlenienia. 

Konsekwencje niedotlenienia okołoporodowego 

Skutki niedotlenienia okołoporodowego, mówiąc w ogromnym uproszczeniu, zależą od stopnia niedotlenienia. Aby go określić, lekarze korzystają ze skali Apgar. Dziecko będące okazem zdrowia może otrzymać maksymalnie 10 punktów, przyznawanych  tuż po porodzie oraz w 5. i 10. minucie życia. Jeśli dziecko otrzymuje 3 lub mniej punktów, oznacza, że urodziło się w stanie skrajnego niedotlenienia. To właśnie u tych dzieci najczęściej konsekwencje są najpoważniejsze. Należą do nich:

 • mózgowe porażenie dziecięce
 • padaczka
 • opóźnienia w rozwoju psycho-ruchowym dziecka.
 • śmierć dziecka – źródła podają, że ryzyko śmierci drastycznie wzrasta, gdy stan niedotlenienia utrzymuje się ponad 10 minut

Skutki niedotlenienia przy porodzie nie zawsze muszą być jednak aż tak drastyczne. Lekarze uspokajają – lekkie niedotlenienie okołoporodowe najczęściej nie wpływa na dalszy rozwój dziecka. Diagnoza „niedotlenienia okołoporodowego” zawsze brzmi przerażająca i wzbudza u rodziców obawy co do możliwych konsekwencji, jednak warto zachować spokój. Do skutków lżejszego niedotlenienia mogą (ale nie muszą) należeć:

 • trudności w rozwoju ruchowym
 • trudności z nauką i zapamiętywaniem
 • problemy z koncentracją
 • nadpobudliwość

Konsekwencje niedotlenienia okołoporodowego mogą być inne u każdego dziecka 

Zarówno skutki poważnego, jak i lżejszego niedotlenienia, zależą w dużej mierze od wrażliwości organizmu noworodka na niedobór tlenu. Bardzo ważne jest natychmiastowe podjęcie właściwych działań przez personel medyczny. Pierwsze minuty po porodzie niedotlenionego noworodka są w zasadzie kluczowe dla jego dalszego rozwoju. Lekarze powinni dążyć do skrócenia czasu, gdy dziecko pozostaje niedotlenione. Do powszechnie stosowanych działań, zaliczymy m.in. podanie tlenu, podłączenie do respiratora, masaż serca czy założenie rurki intubacyjnej do tchawicy.

U niektórych dzieci wystąpią tylko niewielkie opóźnienia w rozwoju, z którymi da się walczyć przy pomocy lekarzy, psychologów i fizjoterapeutów. U innych natomiast dzieci faktycznie może dojść do najpoważniejszych konsekwencji, przejawiających się w szczególności w występowaniu dziecięcego porażenia mózgowego.

Niedotlenienie okołoporodowe – odszkodowanie za niedotlenienie przy porodzie

Niedotlenienie okołoporodowe niestety często jest skutkiem błędów okołoporodowych. Chodzi o postępowanie niezgodne z aktualnymi wskazaniami wiedzy medycznej. 

W jaki sposób lekarze mogą „przyczynić się” do powstania stanu niedotlenienia u dziecka? Jedną z najczęstszych przyczyn jest zaniechanie przeprowadzenia cesarskiego cięcia, gdy występowały ku temu wskazania lub też przeprowadzenie go zbyt późno. Ryzyko niedotlenienia wzrasta również, gdy lekarze nie monitorują stanu płodu przy pomocy aparatury KTG lub nie wykonują niezbędnych badań USG. Jeszcze innym przykładem mogą być błędy w trakcie samej akcji porodowej, np. zastosowanie konwersacyjnego lub niewłaściwego w okolicznościach danego przypadku manewru położniczego. 

Co, jeśli do niedotleniania przy porodzie dojdzie na skutek nieprawidłowego działania personelu szpitala? Wówczas rodzice dziecka lub też ono samo po osiągnięciu pełnoletności, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Potocznie mówimy o „odszkodowaniu”, chociaż w istocie chodzi także o zadośćuczynienie, a nierzadko jeszcze inne świadczenia. 

Walka o odszkodowanie jest w takich przypadkach niezwykle istotna i nie warto z niej rezygnować. Dzieci, u których konsekwencje niedotlenienia okazały się najbardziej poważne, zwykle potrzebują kosztownej pomocy specjalistów przez resztę swojego życia. 

Odszkodowanie za niedotlenienie okołoporodowe – ile wynosi? 

Nie da się oczywiście jednoznacznie wskazać, ile w konkretnej sprawie będzie wynosiła kwota przyznanego przez sąd odszkodowania czy zadośćuczynienia. Sąd, ustalając wysokość należnych poszkodowanemu dziecku świadczeń, weźmie pod uwagę m.in. cierpienia psychiczne, rozmiar i stopień cierpień fizycznych. Rozważy także, czy skutki błędu są nieodwracalne (prognozy dziecka na przyszłość). Sąd weźmie także pod uwagę ewentualną winę poszkodowanego. Warto również wiedzieć, że na wysokość zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę nie wpływa stopa życiowa poszkodowanego. Podkreślił to także Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 września 2010 r. (sygn. akt. II CSK 94/10). 

Nie mniej, kwoty zadośćuczynień w sprawach o błędy medyczne obiektywnie należą do bardzo wysokich. Zdarza się, że wynoszą nawet ponad milion złotych. Poniżej kilka przykładowych wyroków. 

 • Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 18 stycznia 2016 r. (sygn. akt. VI ACa 1405/14) przyznał dziewczynce, która przyszła na świat niedotleniona ponad milion złotych oraz 500 tysięcy łącznie dla rodziców. 
 • Sąd Okręgowy w Kielcach w wyroku z dnia października 2014 r., (sygn. akt. IC 377/12) sąd przyznał chłopcu, który urodził się w stanie ciężkiej zamartwicy 900 000 zł tytułem zadośćuczynienia oraz 2 400 zł tytułem renty po kapitalizacji.
 • Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim w wyroku z 3 marca 2016 r. (sygn. akt. I C 1076/09) przyznał poszkodowanemu dziecku 700 000 zł zadośćuczynienia, ponad 60 tysięcy złotych odszkodowania oraz rentę w wysokości ponad 5 000 zł miesięcznie. 
 • Sąd Okręgowy w Łodzi w orzeczeniu z dnia z 7 października 2016 r. (sygn. akt. II C 732/11) przyznał dziecku, które przebyło niedotlenienie wewnątrzmaciczne 500 000 zł tytułem zadośćuczynienia. 

Prawnik od błędów medycznych okołoporodowych – niedotlenienie dziecka przy porodzie

Powyższe kwoty, chociaż wysokie, są jedynie przykładowe. W określeniu, o ile warto ubiegać się w konkretnej sprawie, zawsze powinien pomagać rodzicom dziecka prawnik od błędów medycznych. Zależy to od wielu czynników, a przede wszystkim niezbędna jest dogłębna analiza całości dokumentów związanych z potencjalnym błędem. Dzięki odpowiednio szybkiej konsultacji ze specjalistą można realnie zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo w sprawie. 

Nasza kancelaria reprezentowała już niejedną rodzinę w sądowej walce o sprawiedliwość. Błędy medyczne okołoporodowe są jedną z naszych wiodących specjalizacji. Dokładnie wiemy, co należy zrobić, aby jak najpełniej zawalczyć o prawa poszkodowanego dziecka i matki. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Zadzwoń, możemy Ci pomóc 536 007 001

14 komentarzy do wpisu „Niedotlenienie okołoporodowe konsekwencje”

 1. Witam. Czy mogę starać się o zadosx uczynienie jeśli syn skończył 8 lat. Wrodzony obrzęk uogólniony, zakażenie wrodzone , wrodzone zapalenie płuc, zamartwica ciężka , obserwacja OUN , krawawienie IVH IV , krwawienie podpajęczynówkowe , niewydolność oddechowa , niewydolność krążenia, DIC, małopłytkowość , niedokrwistość, hipoproteinemia, ostra niewydolność nerek. Dostał 2 punty. Obecnie . Mózgowe porażenie dziecięce , głęboki niedosłuch obustronny- zaimplantowany , wzmożone napięcie prawostronne , zacna, upośledzenie w stopniu umiarkowanym. Urodzony był o czasie przez cięcie .

  Odpowiedz
 2. Witam
  Nie dotlenienie zmrtwica ciężko umiarkowana. Niewiem. Jakie będą skutki.
  Szpital wydał b. Krótki opis. Brak opisu przebiegu porodu.
  Lekarz przy porodzie a opisującą dr to rodzina.
  Czy to bardzo utrudnia ewentualną walkę o odszkodowanie i karę dla niego? Co robic

  Odpowiedz
 3. Dzień dobry. Moje dziecko było niedotlenienione i przez to uzyskało 9 punktów. Teraz córka ma już prawie 11 lat i problemy ze szkołą bo na wszystko reaguje bardzo wolno. Psycholog wskazał właśnie niedotlenienie jako potencjalną przyczynę. Poród trwał 13 godzin. Byłam przetrzymana do samego końca. Dopiero jak przyszedł lekarz zrobił awanturę i kazał mi przeć. Po porodzie zostałam posadzona na wózek i straciłam przytomność. Mimo, że nie straciłam dużo krwi lekarz zaproponował transfuzję, ale do dzisiaj odczuwam osłabienie.

  Odpowiedz
  • Witam . Mam córeczkę 2 letnia która dostała przy porodzie 9 punktów w skali apgar. Urodziła się z dokomorowym krwotokiem II stopnia , tak jest zapisane lecz konsekwencje są przerażające. Na ten moment ma zdiagnozowana dysplazja przegrodowo wzrokowa, ma padaczke , jest nie widoma , obniżone napiecie mięśniowe, komory po stronie prawej poszerzone , opóźnienie psycho ruchowe u umysłowe, niedoczynnosc przysadki mózgowej w zakresie wszystkich hormonów i moczówka prosta . Moje pytanie czy jest prawdopodobieństwo że doszło do nie dotlenienia ? I co robić dalej

   Odpowiedz
   • Dzień dobry, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, które mogły doprowadzić do takiego stanu zdrowia, najlepiej jak skontaktuje się Pani z nami tel. 536 007 001
    Serdecznie pozdrawiamy

    Odpowiedz
 4. Witam mam dwie córki z niedotleniami urodzone. Tylko trzecia nie. Pierwsza ciąża od 13tygodnia na potrzymaniu przez krwiaka, który sam wchłonął. Urodzona w 41 tygodniu vacum z niedotlenieniem 10min pod tlenem, napięcie mięśniowe puntów 7 w 1 min. Leżała dobę na neonatologii. Druga urodzona w 40 tygodniu vacum bo kazali rodzić mi naturalnie dziecko o masie 4.450 i 63 cm lekarz podczas porodu naskoczyl mi na brzuch bo bylo ryzko dla mnie i dziecka. Córka miała 5 punktów apgar, niedotleniona, złamany obojczyk przez lekarza podczas porodu, napięcie mięśniowe. Też była podłączona pod tlen i leżała dobę na neonatologii.

  Odpowiedz
 5. Dzień dobry mam córkę w tej chwili 13lat urodziłam ja z niedotlenie około pogodowy 3punkty w skali abgar w tej chwili dopiero się borykam z lekarzami dla córki neurolog psychiatra endokrynolog ortodonta kardiolog nie wiedziałam nic wcześniej bo to pierwsze dziecko które urodziłam a nikt nie chce przyznać się do błędu proszę o pomoc

  Odpowiedz
  • Dzień dobry, proszę zadzwonić do nas, omówimy możliwości w opisanej sprawie. Tel. 536 007 001 Pozdrawiamy

   Odpowiedz
 6. Dzień dobry. Nie jestem pewna czy przy porodzie popełniono błąd. Syn urodził się owinięty i podduszony pępowiną, miał 7/9 punktów, odjęte za oddech, napięcie mięśniowe i kolor skóry, nie płakał po urodzeniu. Zastanawiam się czy ktg nie wykazało nieprawidłowości czy położna to zbagatelizowała, czy nie powinnam mieć CC? Syn ma 6 lat, ale dopiero teraz po rozmowie z pewną osobą myślę czy nie popełniono błędu. Syn ma autyzm, mimo wieku 6 lat jego rozwój określono na rok i 9 miesięcy. Czy jest szansa na zadośćuczynienie jeśli syn był owinięty pępowiną? To nie wina personelu, ale nie wiem czy nie powinnam mieć cc. Nie stać mnie na pomoc prawnika, sama wychowuję syna i nie mam pomocy znikąd, dlatego będę bardzo wdzięczna za jakąkolwiek podpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
 7. Dzień dobry, przy próbie wkłucia się w kręgosłup moje ciśnienie przy CC spadło do 70/30 dwukrotnie…dziecko otrzymało 8/10.byl zasiniony i miał napięcie.czy możemy coś w tej sprawie zdziałać?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry, aby ustalić czy niedotlenienie okołoporodowe mogło być następstwem błędu personelu medycznego, należy dokładnie przeanalizować całość dokumentacji medycznej. Prosimy o kontakt z kancelarią tel. 536 007 001

   Odpowiedz
 8. Moja córka ma już 21 lat, ale cały czas analizuję sytuację przy porodzie. Urodziła się z niedotlenieniem wewnątrzmacicznym, punktów miała w skali apgar 7/8/8/8
  Byłam wtedy młoda i nie zdawałam sobie sprawy z powagi sytuacji, poród przedłużał się, położne nie zajmowały się mną, piły kawę i rozmawiały o strajku. Leżałam wycieńczona po całej nocy i dopiero kiedy rano był obchód lekarza zaczęły reagować, pulsu już nie było, zielone wody po przebiciu pęcherza, decyzja o natychmiastowej cesarce. Nagle wrócił puls i wywołali poród naturalny, dziecko nie płakało, zabrali je na 2 godziny na badania. Po przyniesieniu dziecka przez cały czas położne dopytywały, czy z dzieckiem wszystko dobrze co zaczęło mnie zastanawiać , dopiero w domu doczytałam w książeczce że dziecko z niedotlenieniem wewnątrzmacicznym.
  Córka miała w szkole kłopoty z zapamiętywaniem wiadomości, z koncentracją uwagi i jest nadpobudliwa, nie raczkowała, całe życie będę się zastanawiać czy poród na to wpłynął, czy nie, myślę że brak zainteresowania położnych był tu kluczowy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz