fbpx

Skala APGAR jako dowód
na niedotlenienie
przy porodzie

Skala Apgar a niedotlenienie

Jakie są podstawy punktacji noworodka w skali Apgar?

Czy jeśli w trakcie porodu doszło do błędu medycznego punktacja w skali APGAR będzie dobra? Na to pytanie odpowiedzi znajdą Państwo w dzisiejszym poście.

Najpierw trochę historii i teorii o APGAR…

Amerykańska lekarka, specjalizująca się w anestezjologii i pediatrii Virginia Apgar wprowadziła skalę Apgar, służącą do określania stanu noworodków.

Istnieje pięć parametrów, a za każdy z nich noworodek dostaje od 0 do 2 punktów. Te parametry to:

 • napięcie mięśniowe noworodka
 • czynność akcji serca (pulsu)
 • odruchy (reakcje na bodźce)
 • zabarwienie powłok skórnych dziecka
 • oddychanie noworodka

Skrót APGAR w języku angielskim oznacza = Activity, Pulse, Grimace, Appearance, Respiration.

Noworodek może dostać od 0 do 10 punktów w skali APGAR łącznie.

Kiedy noworodek dostaje 0 punktów, a kiedy 1 punkt w skali Apgar lub 2/10 punkty w skali Apgar

Teraz czas na wskazówki praktyczne…

Jeśli chodzi o kolor skóry noworodka: 2 punkty dostanie dziecko, które całe jest równomiernie różowe, zaś 1 punkt dostanie, gdy jego tułów jest różowy, a kończyny sine, natomiast 0 punktów dostanie sine dziecko po porodzie.

Jaki wynik w skali APGAR (punkty przy porodzie) jest dobry, a jaki zły dla noworodka?

 • 0 – 3 pkt. – jest to wynik oznaczający zamartwicę – ciężkie niedotlenienie wewnątrzmaciczne
 • 4 – 6 – wynik średni
 • 7 – 10 – wynik dobry

Niska punktacja w skali APGAR może być wynikiem błędu przy porodzie

Jeżeli noworodek dostanie 3 pkt i niżej w skali APGAR i wynik taki utrzyma się w 5 minucie życia, to można przypuszczać zamartwicę okołoporodową, ale nie jest to reguła. Każdy przypadek wymaga osobnej analizy. Do zamartwicy urodzeniowej dochodzi często w wyniku urazu porodowego, gdy źle prowadzono akcję porodową. 

Podejrzewasz, że podczas Twojego porodu doszło do błędu lub nieprawidłowości? Dziecko otrzymało niską punktację APGAR? Doszło do niedotlenienia przy porodzie? Uzyskaj poradę prawnika do spraw błędów przy porodzie: zadzwoń 536 007 001 lub wyślij zapytanie kancelaria@lazer-hudziak.pl

Jakie są objawy zamartwicy urodzeniowej oprócz punktacji APGAR?

Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG oraz zielone wody płodowe (zielony kolor wód płodowych świadczy o oddaniu przez płód smółki).

Dziecko z zamartwicą urodzeniową ma zaburzony pierwszy oddech, zazwyczaj ma problem z samodzielną czynnością oddechową, co po prostu oznacza, że nie może samodzielnie oddychać. U noworodka lekarze obserwują wciąganie klatki piersiowej międzyżebrzy, dołków nadobojczykowych, a także mostka. Częstym objawem zamartwicy urodzeniowej jest też nieprawidłowa czynność serca, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, osłabienie odruchów. Zamartwica urodzeniowa charakteryzuje się również tym, że dziecko po porodzie jest sine (sine dziecko po porodzie).

O tym, czy zamartwica urodzeniowa jest wynikiem błędu medycznego, w tym przypadku błędu przy porodzie należy zdecydować po szczegółowej analizie dokumentacji medycznej. Jak uzyskać dokumentację medyczną przeczytaj tutaj.

Niski apgar – trudne początki

Jeżeli Twoje dziecko uzyskało niską punktację apgar, a ciąża przebiegała prawidłowo i poród odbył się w terminie to koniecznie skontaktuj się z nami, aby ustalić czy doszło do błędu przy porodzie.

Czy Twoje dziecko otrzymało 0 punktów w skali apgar, 1 punkt, 2 punkty, 3 punkty w skali Apgar?

Chcesz sprawdzić czy są podstawy do uzyskania odszkodowania za błąd medyczny przy porodzie?

Wystarczy zadzwonić, aby uzyskać poradę tel. 536 007 001 lub wysłać zapytanie kancelaria@lazer-hudziak.pl

 

90 komentarzy do wpisu „Skala APGAR jako dowód na niedotlenienie przy porodzie Zamartwica”

 1. Mój syn miał wpisane 7 apgara a umierał w drgawkach teraz ma 23 lata i lezy na pampersach ,miksowane jedzenie , nie mówi, nie siedzi itp. itd.

  Odpowiedz
  • Bardzo nam przykro. Zdarza się i tak, należy jednak pamiętać, że czasem dochodzi do fałszowania dokumentacji medycznej….APGAR to tylko jeden z czynników wskazujących na niedotlenienie okołoporodowe. Potrzebna jest dokladna indywidualna analiza dokumentacji medycznej w każdej sprawie.

   Odpowiedz
    • W 2009r straciliśmy w 19tc naszych bliźniaków Marcinka i Damianka. Po wszystkim dr nam powiedziała wprost że to z winy lekarzy 😭 wtedy nie miałam siły aby walczyć, teraz już za późno – przedawnione. 😭

     Odpowiedz
    • Witam. Jak teraz radzi sobie Tomuś. Moja córka dostała 2 punkty i ma teraz 8 miesięcy i nie siedzi i nie raczkuje. Byłam u fizjo, napięcie ma dobre. 😔

     Odpowiedz
     • Może Cię pociesze. Mój syn otrzymał 1 pkt w skali Apgar ( ur. w 1998) nie miał napięcia , lał się przez ręce) . Był rehabilitowany, usiadł miał 11 miesięcy., pierwsze kroki 1,5 roku. pierwsze słowa w wieku 3 lat. chorował bardzo dużo, nie potrafił biegać, nie miał koordynacji, do tej pory ma słabą. Ale jak ktoś nie zna jego historii i widzi go pierwszy raz nie widzi żadnych problemów. Studiuje na 3 roku informatykę. Jest w miarę ok.

  • Mój synek także dostał 10pkt chociaz napewno był siny i nie płakał, po porodzie nie reagował na nic, spał……. miał obniżone napięcie mięśniowe teraz to wiem napewno, lekarz jak alarmowałem ze jest coś nie tak powiedział żebym przestała panikować bo był ciężki poród i jak dziecko śpi ja także mam odpoczywać … teraz ma 5,5 rż padaczkę, mpdz, nie mówi, nie je samodzielnie, jest na etapie dziecka ok rocznego

   Odpowiedz
   • Ciąża prawidłowo można powiedzieć że książkowo. Syn urodzony w terminie. Odpłynięcie wód płodowych 21 godzin przed urodzeniem. Poród zaczął się siłami natury. Nagle czy 10 cm rozwarciu i akcji porodowej około 30 min lekarz decyduje że będzie szybkie i nagłe cesarskie cięcie. Wysokie proste stanie główki. Otrzymam punktów 9. Dziecko przez 24h nie było przyniesione do mnie chociaż na chwilkę. Tłumaczenie położnych że nie mają czasu bo jest dużo porodów i dzieci. Dziecko w tym momencie ma 2.5 roku ma zaburzenie mowy podejrzenie aspargera i padaczki. Mogło dojść do niedotlenienia mózgu. Czy jest możliwość udowodnienia że lekarze doprowadzili do takiego stanu i był to błąd lekarzy.

    Odpowiedz
  • Moja córka również dostała 10/10.urodzila się owinięta pępowina wokół szyi i klatki piersiowej to było w 2013r moje pierwsze dziecko nie wiedziałam za bardzo jak ma wyglądać noworodek po porodzie siłami natury córka była cała koloru fioletowego myślałam że to normalne skoro dali jej10/10 dziś ma 8 lat rozwija się prawidłowo dzieki Bogu ale cierpi na zespół Aspergera nie wiem czy to przed podduszenie podczas porodu czy po szczepieniu.

   Odpowiedz
 2. Mój pierwszy syn urodził się z z 2 punktami abgara. Dusil się i prawie udusil do końca owiniety był pepowina wokół szyi wina lekarzy którzy nie podjeli decyzji o rozcieciu krocza albo wcześniejszej cesarce jak synek był owiniety cała szyję Pepowina. Poród szedł ciężko prawie zabili mi syna. Dziękuję Bogu jest to dla mnie mój cud że synek jest caly i zdrowy i nic mu nie jest ze nie wpłynęło to na jego rozwój i zdrowie. Nie każdy lekarz jest stworzony do tego zawodu. Fajnie by było jak by lekarze byli tacy jak pokazuje nam telewizja. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • To prawda, rzeczywistość, którą widzimy w naszych sprawach jest często daleka od ideału. Na szczęście są też miejsca, w których kobiety są traktowane z należytą opiekę i czują się bezpieczne.

   Odpowiedz
 3. Corka 2014r w pierwszej minucie 8 pkt ze wzgledu na slabe napięcie mięśniowe i zabarwienie skóry ostatecznie 9pkt w tym momencie autyzm dzieciecy choć nie wiem czy mialo to jakikolwiek wplyw na to ponieważ mloda do 2.5roku rozwijała sie bardzo dobrze po prostu w pewnym momencie sie cofnela do dziecka w wieku rok i osiem miesiecy😣… Corka druga 2017r 9 pkt i złamany obojczyk ale panie stwierdziły ze ” widzisz co na robiłaś zle parlas” i ze to moja wina a mloda miala 62 cm i 4200g a ja bardzo szczuplutka z waga przed porodem 47kg nie mogła się wydostać zaklinowala sie po prostu😣 oba porody naturalne

  Odpowiedz
  • No niestety Klientki często nam mówią o agresji słownej na porodówkach. To bardzo przykre. A jak dziś czuje się druga Córeczka? Czy są jakieś konsekwencje złamania?

   Odpowiedz
  • U mnie podobnie, syn ma 4,5 roku i przed 3 urodzinami stwierdzono u niego autyzm do pewnego czasu wszystko było ok choć były sygnały których wcześniej nie widzieliśmy lub nie zwracaliśmy uwagi. Był to drugi poród przez CC a że pierwszy był sn to chcieli na siłę i ten naturalnie. Ale nie było akcji, podali pompę z oksytocyna i tętno spadało do zera szybka akcja, cesarka i w papiery wpisane że zagrażającą zamartwica płodu a w 1 minucie dostał 10 punkt apgar co się niektórzy lekarze specjaliści co cały czas chodzimy to dziwili czego tak wpisane jak to możliwe i też zachodzie w głowę czy ktoś nie popełnił błędu i czy to ma znaczenie że teraz ma autyzm myślę o tym cały czas o nie wiem co mogę teraz z tym zrobić. ☹️☹️☹️☹️

   Odpowiedz
 4. Moj syn mial 1 apgar urodzil sue z ciezkim niedotleneniem w ciezkiej zamartwicy byl intubowany zabrali go na oiom na hipotermie .
  To bylo straszne
  Za niedlugo ma 4 latka chodzi duzo gorzej mu idzie mowa i robil wszystkobpozniej niz inne dzieci .Ale jest wśród nas

  Odpowiedz
 5. Moja córka urodziła się w zamartwicy 36 Tc.
  Wg punktacji apgar w 1 minucie miała tylko 4 punkty: czynność serca 1, oddech 0, napięcie mięśni 1, odruchy 1, zabarwienie skóry 1.
  W 3 i 5 minucie miała 8, czyli: 2, 1, 1, 2 i 2.
  Podano jej tlen i zastosowano sztuczną wentylację od 1 do 2 min, aparetem Ambu.
  Obecnie ma 7 lat i jest zdrowa.

  Odpowiedz
  • U nas podobnie. Corka urodzila się o czasie w zamartwicy 2pkt Apgar. Porod silami natury posladkowy. A mogla byc cesarka cisnienie miałam 200/130. I tylko cud sprawił ze jest zdrowa, normalna, dzisiaj studjuje konczy 3 rok z wyróżnieniami. Tylko modlitwy i cud boninaczej tego nie moge ubrac w slowa. Pozdrawiam wszystkich.

   Odpowiedz
 6. Mój syn ma wpisane 10pkt..urodzil się w 2012r siny, miał krwiaka podokostnowego i złamany obojczyk,po miesiącu dowiedzieliśmy się o podduszeniu..konsekwencje zdrowotne ponosimy do dziś.. Oczywiście prywatnie.. Bo państwowo terminy są tak odległe że gdybyśmy czekali to za późno byłoby na pomoc..

  Odpowiedz
 7. Mój kuzyn miał 0 punktów, lekarze walczyli o jego życie. Teraz chłop jak dąb, olimpijczyk z zakresu matematyki, informatyki. Miał tylko problem z wymową. Różnie to bywa

  Odpowiedz
 8. mój syn z bliźniaków dostał 9 punktów ,w dokumentacji jest odnotowane że urodził się w zamartwicy wewnątrz macicznej od urodzenia do 1 roku życia był rehabilitowany w pore zauważyłam co się dzieje .Dziś ma 15 lat i od urodzenia odwiedza wszystkich specjalistów To przykre że lekarze doprowadzają do takich sytuacji ,poszłam rodzić w 34 tygodniu ,gdzie zatrzymano mi poród z powodu ciąży bliźniaczej ,a za tydzień znalazłam się na stole operacyjnym ponieważ było zagrożenie życia mojego i syna

  Odpowiedz
 9. Córka 5 lat urodzona w ciężkiej zamartwicy 1 pkt po kilku min 3 pkt reanimowana 40 min.
  Bład i zaniedbanie lekarza w czasie porodu spadało jej tętno ktg ciągle nieprawidlowe a jednak lekarz na siłę kazał mi rodzić.
  Dzisiaj ma 4.5 roku rozwija się prawidlowo tylko słabo mówi.
  Lekarz w naszym szpitalu nadal pracuje.Nie zalozyliśmy sprawy bo żaden z adwokatów w naszym mieście nie podjął się prowadzenia naszej sprawy.

  Odpowiedz
 10. Córka urodzona w 2018 roku w terminie. Poród siłami natury. Dostała 10 na 10 punków. Po czasie wyszło ze ma niedowład prawej strony…

  Odpowiedz
 11. Styczeń 2018 urodziła się moja córka w 38tc cięciem cesarskim dostała 9 pkt z powodu zabarwienia skóry. W 4 dobie okazało się że ma posocznice którą wywołała klebsiella pneumonia. Szpital wmawial że to ode mnie się zarazila. Do dziś nie wiem czemu to nad spotkalo. Na szczęścia córcia przeżyła i dziś jest wzorowo rozwijającym się dzieckiem. Druga córcia rodzona w sierpniu 2019 wszystko dobrze też cc i 10 pkt. Dodam że obie cesarki miałam powodu ułożenia posladkowego.

  Odpowiedz
  • Klebsiella to temat rzeka. Dobrze, że wszystko skończyło się dobrze. W razie potrzeby, jesteśmy do dyspozycji. Pozdrawiam, Joanna Lazer

   Odpowiedz
  • Mój synek urodził się 11.04.2022. W 35 tygodniu ciąży dostał 8 punktów syn urodził się jako wcześniak z Ubytkiem przegrody między komórkowej
   Inna niska masa urodzinowa 2110
   Niewydolność oddechowa noworodka
   Zepsuł zaburzeń oddychania noworodka
   Niska masa ciała noworodka w stosunku do wieku płodu
   Inne przyczyny wczesniactwa
   Syn urodzony przez cesarskie cięcia z powodu Zagrazajacej wewnatrzmacicznej zamartwicy płodu oraz z Zagrazajacej przejściem się blizny

   Odpowiedz
 12. Córka urodzona w sierpniu 2018 r. w 31tc, waga 1200g,6 punktów w skali apgar, zaszczepiona w 2 dobie, zaraz potem okazało się że były wylewy dokomorowe 3i 4 stopnia, w konsekwencji wodogłowie pokrwotoczne. Obecnie ma 18 miesięcy, jest opozniona ruchowo, ma mpd, niedowlad prawej strony ciała i podejrzenie maloglowia.

  Odpowiedz
  • U nas podobna historia, dziecko urodzone w ciężkiej zamartwicy, 1 pkt Apgar, zespół MAS (aspiracji smółki), gęste i zielone wody płodowe, respirator, śpiączka farmakologiczna, zapalenie płuc, antybiotykoterapia. Na usg brak wylewów. W 3 dobie wybudzona ze śpiączki, od razu zaszczepiona na wzw i zrobiono usg. Na usg wylew dokomorowy 🙁

   Odpowiedz
 13. Nasz syn urodził się o czasie dostał 9 punktów. Teraz obecnie ma już prawie 9 lat nie chodzi nie mówi porażenie czterokończynowe postać wiotka. Badania metaboliczne prawidłowe genetyka tesz nic nie znaleźli więc to tylko prawie 19 godz na porodówce😪😪 i życie obróciło się o 360°

  Odpowiedz
 14. Mój synuś dostał 7pkt. Urodził się sinawy i wpisane miał umiarkowana zamartwica. Zabrali go na patologię. Oczywiście prawie w ogóle stamtąd nie wychodziłam patrząc i pilnując czy ma należytą opieke. Na szczęście jest cały i zdrowy. Po porodzie gdy leżałam jeszcze godzinę na sali to usłyszałam jak jedna położna mówi do drugiej, że za długo mnie przytrzymała z tym porodem poczym drzwi się zamknęły. Na całe szczęście synuś jest zdrowy ale to co się nieraz dzieje w szpitalach to cyrk! Pozdrawian

  Odpowiedz
 15. Moj synek urodzil się 2011 roku w 1m dostal ino 3 pkt: czynność serca, napięcie mięśni, zabarwienie skóry. Po 5 min czynność serca 2, oddech 2, napiecie mięśni 1, odruch 1, zabarwienie skóry 2. Nikomu podobnej sytuacji nie zycze.

  Odpowiedz
 16. Syn też dostał 10 pkt, teraz ma 8 lat i ma MPD pod postacią niedowladu połowiczego lewostronnego. Z dokumentów wyczytałam że pierwszy oddech i okrzyk po 1 minucie.

  Odpowiedz
 17. Witam. Moja córka urodziła się w 38 tygodniu, cała sina, bez odruchów na bodźce zewnętrzne. Dostała 8 punktów. W tej chwili ma 19 miesięcy samodzielnie nie usiądzie, nie pelza, nie raczkuje i nie chodźi. Karta noworodkowa czysta.

  Odpowiedz
 18. Moja córka urodziła się cała sina, bez odruchów na bodźce zewnętrzne. Dostała 8 punktów. W tym momencie ma 19 miesięcy samodzielnie nie usiądzie, nie raczkuje nie pelza nie chodzi. Karta noworodkowa czysta

  Odpowiedz
 19. Mój syn dostał 7 punktów w skali agat.Urodził się w 27 tygodniu ciąży. Ponad dwanaście godzin wstrzymywali poród po czym nagle zaczęli go wywoływać. Sam nie oddychał. Teraz ma MPD nie mówi nie siedzi samodzielnie .Wymaga całodobowej opieki.

  Odpowiedz
 20. Aktualnie mam 31 lat, otrzymalam 2 pkt w skali. Urodzilam sie w 32 tyg, masa 1400 gram. Po miesiacu oposcilam szpital. Wszystko jest jak w najlepszym porządku 😉 cuda sie zdarzaja, jestem tego przykladem.

  Odpowiedz
 21. Moja córcia lat 16 od dwóch lat choruje na epilepsje było badanie rezonans magnetyczny z kontrastem leczymy prywatnie leki codziennie nasz doktor stwierdził że przy porodzie mogło być niedotlenienie dostała 10 punktów w szpitalu nikt nam nic nie powiedział

  Odpowiedz
 22. Moja córka dostała 1pkt przy porodzie,była cała sina,nie oddychala tylko serce lekko biło dlatego byla reanimowana.Byla niedotleniona i z ciezka zamartwica 🙁 To był dla mnie szok bo była to wina lekarzy którzy widząc moje problemy -słabe skurcze mimo to kazali mi dalej rodzić naturalnie nie robiąc cesarski.Skonczylo się użyciem vacum gdy córka zaczęła tracić tętno. Potem 2tyg.spedzila na intensywnej terapii, również była w hipotermii co bardzo jej pomogło,potem rehabilitacja i odwiedziny u wszystkich możliwych specjalistów.Na szczęście dzięki Bogu bo w lekarzy przestałam wierzyć żyje i jest zdrowa A w tym roku skończy 4 latka .Nie miałam siły wtedy walczyć w sądzie bo walczyłam o jej zdrowie chociaż mój lekarz ginekolog namawiał mnie wtedy bo był pewny że to była wina lekarzy,ja chciałam tylko żeby ona była zdrowa ,żeby to nie odbiło jej się na zdrowiu.Jeden Bóg wie ile wtedy przeszłam i ona tez

  Odpowiedz
 23. Syn urodził się w listopadzie 2018 – miałam wywoływany poród przez stan przedrzucawkowy. Prosiłam, płakałam żeby zrobili cięcie cesarskie, ale nie. Po 12 godzinach męczarni miałam nagłe cięcie – syn dostał 5 pkt apgar. Na szczęście rozwija się prawidłowo, biega i ładnie mówi jak na swój wiek.
  Niestety w szpitalu nie sprawdziłam dokumentacji jaka dostałam a okazało się, że zawiera wiele sprzecznych informacji np. Że poród zaczął się samoistnie ( 2 dni miałam balonik i na końcu na oddziale diagnostycznym podczas badania zostały mi przebite wody płodowe)

  Odpowiedz
 24. Syn urodzil sie przez cc w 39 tygodniu ciazy 2018r. Ma mózgowe porażenie dzieciece. W celu wywolania porodu zalozono mi cewnik Foleya i doszlo do mechanicznego uszkodzono łożyska i natychmiastowego krwawienia. Po 2 h wyjeto cewnik i zaplanowano cc. Po porodzie dostal 9 pkt w skali apgar ze wzgledu na kolor. Cc mialam prawie całe 6 h po zalozeniu cewnika przy ktorym doszlo do uszkodzenia lozyska. Jako przyczynę cc wpisano nadcisnienie tętnicze ktore bylo umiarkowane i leczone od 8 miesiaca ciąży pod kontrola lekarską . Do tej pory zastanawiam się czy zbyt dlugie zwlekanie z podejrzeniem uszkodzonego lozyska i krwawieniem nie moglo byc to przyczyna powstania niedotlenienia i w nastepstwie mpd… Ktg po zalozeniu cewnika bardzo sie pogorszylo i caly czas roslo tętno plodu do wysokich wartosci.

  Odpowiedz
 25. Mój pierwszy syn urodził się w 38 TC przez CC punktów 9 . Po porodzie na trzecią dobę lekarz przyszedł do mnie w szpitalu i powiedział że syn ma podejrzenie ZD i wykryta wadę serca i głuchotę. Teraz dwu latek badania się potwierdzili ma ZD wadę serca ale słyszy .
  Teraz urodziłam córkę w 25 tygodniu ciąży z waga 690g. Punktów w pierwszej minucie 5 następnie 7 skrajne wcześniactwo retinopatia dysplazja oskrzelowo płucna i niedotlenie pierwszy rok pokaże nam co jeszcze spowodowało niedotlenienie .

  Odpowiedz
  • Pani Marto niestety powikłania związane z wcześniactwem mogą ujawniać się z upływem czasu. Jeżeli podejrzewa Pani błąd w prowadzeniu ciązy lub podczas porodu zapraszamy do kontaktu z nami tel. 537 007 001 lub kancelaria@lazer-hudziak.pl
   Serdecznie pozdrawiamy

   Odpowiedz
 26. Witam
  Moja Siostra urodziła tydzień temu Wiktorię.
  Wiktoria do końca ciąży była zdrowa,wszystko było dobrze wyniki badań tez. Siostra rodziła naturalnie. Mówiła,ze miała krótkie skurcze a położna mimo widząc,ze jest zmęczona kazała przeć. Wiktoria urodziła się jej serce minimalnie biło ale nie oddychała dostała 1pkt. Odrazu zaczęli reanimacje, była w hipotermi 72h. Dziś lekarz powiedział,ze jest mała iskierka w tunelu mózg nie umarł… lecz malutka nadal nie potrafi oddychać bez respiratora. Niedotlenienie przy porodzie…. wina lekarzy? Tak bardzo proszę Boga o cud. Aby malutka mogla być z Nami zdrowa.

  Odpowiedz
 27. Lezalam w szpitalu 11 dni że względu na zagrażający przedwczesny poród. Mimo że było ryzyko że urodze to nie podano mi sterydow na rozwój płuc dziecka. Nagle w 11 dobie pobytu w szpitalu zaczęły się skurcze, w panice podano mi jedna dawkę sterydow ale po 4 godzinach byłam już na stole i robiono cc. Córkę urodziłam w 28tc. Dostała 5, a pozniej 6 pkt. Obecnie ma problem z oddechem i spacjami saturacji oraz retinipatia I stopnia. Mam żal do szpitala że nie podano mi sterydow i co ważne. Nie badano mnie i nie weryfikowane czy porod postępuje. Co ciekawe o skurczach powiedziałam personelowi, nawet nie zweryfikowano tego na ktg. Szkoda słów.

  Odpowiedz
 28. a co jeśli dziecko otrzymuje ocenę APGAR na poziomie 9-10 i jednocześnie badania z krwi pępowinowej wskazują stan bliski śmierci? pH p7,092 (N: 7,35 – 7,45), O2Sat 8,8% (N krew tętnicza 96-97, żylna 25-40%), kwas mlekowy 125mg/dl (N: 5,00 – 22,5) , pO2 7,1(N; 80-100), pCO2 61,6mmHg (N:35-45); HCO3 12,6 mmol/l (N: tętnicza 22-26, żylna 24-28 mmol/l)?

  Odpowiedz
 29. Witam.Syn urodzony w2018 r w ciężkim niedotlenieniu okołoporodowym 3/5/5/7.Poddany hipotermii na oiomie ,intubowany.Lekarz powiedział, ze tak się stało z powodu szybkiego postępu porodu…Gdzie dobrze pamiętam, ze podczas 1etapu porodu położna kazała mi wykonać 2glebokie wdechy bo „dzidziusiowi jest zle”(na dokumentacji brak wspomnianej sytuacji)Na rezonansie pokazało uszkodzenie mózgu odpowiedzialnego za układ ruchowy.Rehabilitujemy się od 4mż. Chodzi (mamy problemy z krzywymi stopkami)ale ma problemy z mową. Jestesmy pod opieką fizjoterapeuty i neurologopedy. Mamy orzeczenie na rok.KROP przeglądał dokumenty i nie znaleźli żadnych nieprawidłowości z strony personelu szpitala.

  Odpowiedz
 30. Witam! Mój synek urodzil sie niedotleniony w umiarkowanej zamartwicy. Ciaza przebiegala prawidlowo wedlug lekarza. Od 4 msc zycia choruje na Zespol Westa ( padaczka) dzis ma 15 miesiecy nie siedzi nie raczkuje nie chodzi. Rehabilitujemy sie caly czas. Mamy bardzo silne wzmożone napięcie mięśniowe. Po porodzie nie pokazali mi dziecka nawet na sekunde. Zabrali i potem przewiezli na OIOM do innego szpitala. 🙁 straszne.. nikomu nie zycze czegos takiego 🙁 .

  Odpowiedz
 31. Mój synek urodził się w 2017 roku z 1 pkt appgar. Dziś jest w trakcie diagnozowania bo „coś jest nie tak”. Rodziłam w Polsce, w 33 tc, odłączono mnie od ktg, nie odpowiadano na koje wołania dzwonkiem, leżałam jak zwłoki do porannej zmiany. Później podano mi znieczulenie, przysnelam. Nie wiem jak można było odłączyć ktg przez prawie cała noc???? Po porodzie stwierdzono powikłania typu: owinięty pępowina, węzeł prawdziwy (powinno ponoć być widać na usg), odklejające się łożysko 🤦‍♀️. USG przeprowadzone tego samego wieczoru przed podaniem oksytocyny przeprowadzone w szpitalu i jak to mówią „nikt nic nie widział”. Jestem teraz z tym wszystkim sama a widzę, ze koje dziecko rozwija się nieprawidlowo. Mieszkamy poza granicami Polski i teraz dopiero mamy konsultacje „co jest” mojemu synkowi.

  Odpowiedz
 32. To była 2 ciąża. W ciazy mialam nadcisnienie. Z tego też powodu zostałam skierowana do szpitala. W 38 tyg będąc w szpitalu 3 dobę ,zaczelam miec skurcze. Przez całą ciaze nie bylo sygnałów ze coś jest nie tak. Synek urodził się z 1 pkt APGAR…. dzis kończy 15 miesięcy i nie widać po nim ze przeżył ciezka zamartwice. Mialam po pierwszej ciazy zrosty i podejrzewam że to było przyczyną takiego rozwoju sytuacji. Rodziłam przez cc.W wieku 6 miesięcy zaczął samodzielnie siedzieć, a gdy mial 11 miesiecy juz sam chodzil. Teraz buzia mu się nie zamyka:) jestem wdzięczna losowi ze moje dziecko rozwija się tak dobrze i nie ma żadnego uszczerbku na zdrowiu…:)

  Odpowiedz
 33. Dzień dobry, mój synek ma 3 lata mój poród trwał dlugo, terno zanikało kilka razy- błagałam o cesarkę po podaniu 2 razy oksytocyny Akcja porodowa nie ruszyła. Pamietam ze zleciało się kilku lekarzy, stali i patrzyli. Synek urodził się przez poród naturalny za pomocom vakum, nie oddychał nie wiem ile to trwało dla mnie wieczność. Był cały siny popękane żyłki w oczach- ja straciłam dużo krwi nie miałam siły żeby wstać z lozka. Pamietam ze pielęgniarka kazała mi usiąść bo przy porodzie straciłam tyle krwi ze zastanawiali się nad transfuzja. Poród to był koszmar- do dziś nie mogę o nim mówić, pamietam ze lekarz powiedział mi ze to moja wina ze nie może oddychać bo chciałam znieczulenia- dzięki temu akcja porodowa się ruszyła- znieczulenie przestało działam przed porodem- nie wiem czy to faktycznie znieczulenie sprawiło to ze przestał oddychać, wiem ze terno tracił zanim poprosiłam o znieczulenie. Synek jest sprawny fizycznie ale psycholog uważa ze przez poród jest problem z układem nerwowym. Kilka osób doradzało mi walkę o odszkodowanie i tu moje pytanie czy jest do tego podstawa?

  Odpowiedz
 34. To była 3 ciąża.
  Pierwsza ciąża poród naturalny/dziecko ważyło 3030g zero komplikacji; drugi poród zakończony nagłym cc przez przedwcześnie odklejone łożysko w 36tc/dziecko ważyło 2810g;trzeci poród zakończony nagle przez przedwcześnie odklejenie łożyska w 39tc wg usg (40tc wg Om) /dziecko ważyło 3800g (dostało 1pkt). Dziecko zmarło po 6godzinach – wynik z sekcji zwłok = ostra zamartwica w przebiegu przedwcześnie odklejonego łożyska.
  10dni przed tym porodem byłam w szpitalu gdzie wszystko było dobrze, a wizyty u ginekologa miałam co miesiąc. Kto popełnił błąd, że moje dziecko nie żyje? Dlaczego w tej ciąży lekarze „nie dmuchali na zimne” 🙁

  Odpowiedz
 35. Moja córeczka urodziła się 10 miesiecy temu w zamarwicy. Niby skala apgar w normie bo 7, 8, 9 ale ph krwi pępowinowej niskie bo 6,93. Gdyby nie przeprowadzono geometrii to bym myślała, że wszystko jest ok i mam zdrowe dziecko. Chodzę z nią na rehabilitację bo ma nieprawidłowy rozkład napięcia mięśniowego i na chwilę obecną jeszcze nie raczkuje mimo ukończenia 10 miesiaca życia.

  Odpowiedz
  • Szanowna Pani, niska punktacja Apgar w tym przypadku 1/10 w skali Apgar może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Jak to było u Pani?

   Odpowiedz
  • Szanowna Pani, takie historie powodują u nas radość, ponieważ nie zawsze niska punktacja apgar wynikająca z zaniedbań personelu medycznego kończy się happy endem. Serdecznie pozdrawiamy

   Odpowiedz
 36. Mój syn urodził się w 39+2tyg.ciąży.
  Cesarskie cięcie, długi poród.
  Że względu na problemy z wyciągnięciem ostatecznie użyto kleszczy.
  Waga 3130kg.
  Na sali porodowej wymagał wsparcia Neopuff. Apgar 7 punktów. Oddech, napi~Cię i zabarwienie skóry 1.
  Przekazany na OITN i wspierany oddech nCPAP. Zaburzenia oddychania, tachypnoe i retrakcja przepony zaraz po urodzeniu.
  Moje dziecko miało bardzo liczne zasinienia powłok skórnych i straszne obrzęki prawego barku, klatki piersiowej, pleców, głowy, szyi i dolnych kończyn. Pielęgniarki tam pracujące takiego wyniszczonego dziecka jeszcze nie miały (tak mi mówiły).
  Informację o stanie dziecka przekazano mi dopiero po kilku godzinach, kiedy kilkakrotnie pytałam, kiedy go zobaczę.
  Swoje dziecko przytuliłam po 3 dniach a po pięciu dopiero był ze mną na sali.
  Siniaki i opuchlizna zeszła po kilku tygodniach.

  Odpowiedz
 37. W tej chwili Synek ma prawie pół roku.
  Rozwija się prawidłowo.
  Narodziny dziecka to czas radości i a nie bólu i cierpienia o zdrowie swojego maleństwa.
  Brak bliskości z dzieckiem w jego pierwszych dniach życia.
  Brak kontaktu”skóra do skóry „.
  Brak dotyku, karmienia, przytulania.
  To jest już nie nie do odzyskania.
  Nie mogłam tego doświadczyć.
  Może, gdyby wykonano cesarkę wcześniej by tego nie było.

  Odpowiedz
 38. Od 3 lat siedzi mi w głowie i nie daje spokoju fakt. Córka urodzona o czasie, silami natury, urodziła się cala sina mimo to otrzymała 10pkt. Mam na dowód zdjęcia, które same położne mi pstrykały moim aparatem. Małogłowie…uszkodzenie kory mózgowej…

  Odpowiedz
 39. Mój syn miał tylko 2 pkt…był cały siny w tym czasie cieszyłam się bo przeżył ,niewiele wiedziałam co oznaczają pkt ..obecnie ma 33 lata,w tamtych latach nikt nie tłumaczył ,że niedotlenienie zostawia ślad …jest strasznie nerwowy, nadpobudliwy, zmienność nastrojów ,to są zmiany których już nie można cofnąć…byłam niedoinformowana i z tego powodu mam straszne wyrzuty sumienia

  Odpowiedz
 40. U mnie podobna nieprzyjemna sytuacja w Polskiej Służbie Zdrowia.Cala ciąża przebiegała prawidłowo,ułożenie główkowe itp. Do szpitala zgłosiłam się z odklejonym czopek. Tylko mój upór sprawił,że pozostawiono mnie w szpitalu na patalogii ciąży. Badania USG i wewnątrzmaciczne przeprowadzono i powiedziano,że jest główka bardzo nisko itp. i jak się poród zacznie to zrobią CC,ze względu właśnie,że już główka była w kanałach rodnych i to bardzo nisko i poprzednia ciąża była zakończona CC( poród CC nagły,zanik tętna na ktg) co się okazało… W skrócie. Przeciągali mi ta CC aż nagle w ktg wyszło,że tętno dziecko zaczęło zanikać,powtórzono ktg znowu to samo. Zdecydowano się zrobić CC. W czasie robienia CC okazało się,że dziecko ma ułożenie poprzeczne a lekarz na USG mówił ,że główkowe więc nie wiem jak tak się nagle obróciło. Nie było w stanie wyciągnąć dziecka z brzucha ,szarpali mnie na wszystkie strony. Zaczęli ciąć w ogóle nie z tej strony co trzeba ,bo taka dostali informacje,że to poród główkowy. Wezwana ja tępo jakiegoś lekarza do pomocy,były straszne krzyki ze strony tych dwóch bezsilnych lekarz co nie mogli dziecka wyjąć. Wezwany lekarz na pomoc pojawił się po jakimś tam czasie. Wyciągnął dziecko. W konsekwencji tego wszystkiego – ciężka zamartwica urodzeniową 3 pkt.

  Odpowiedz
  • Dzień dobry, jeżeli doszło do uszczerbku na zdrowiu prosimy o kontakt z kancelarią (tel. 536 007 001 ), możemy pomóc ustalić czy doszło do błędu lub zaniedbań ze strony personelu medycznego oraz określimy szanse na uzyskanie zadośćuczynienia. Pozdrawiamy

   Odpowiedz
   • Dobry wieczór,
    Na dzień dzisiejszy dziecko ma 2 miesiące i nie widać obecnie konsekwencje porodu. Ciężko powiedzieć jak ten poród wpłynie na dalsze funkcjonowanie dziecka. Mało tego ja sama przez prawie 2 tygodnie byłam z temperatury prawie 40 stopni,narosły mi ropienie pod pachami,które trzeba było chirurgicznie nacinać i zakładać sączki. Okazało się,że mam gronkowca. Lekarz rodzinny jak i chirurg w szpitalu jednogłośnie powiedzieli,że do za rażenia doszło w szpitalu. A ich główne pytanie było czy miałam cesarskie cięcie,jak odpowiedziałam twierdząco,to tylko słoński głową”że już wszystko jasne”. Moje pytanie brzmi,czy na tym etapie nie wiedząc jeszcze czy poród przyczyni się negatywnie do rozwoju dziecka mogę coś zrobić? Czy dopiero jeśli 'cos się będzie działo” można o coś powalczyć?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz