blog o tym, jak uzyskać zadośćuczynienie dla dziecka i dla Ciebie

Skala APGAR, jako dowód na niedotlenienie przy porodzie. Zamartwica.

w błąd przy porodzie, MPD, niedotlenienie okołoporodowe

Jakie są podstawy punktacji noworodka w skali Apgar?

Czy jeśli w trakcie porodu doszło do błędu medycznego punktacja w skali APGAR będzie dobra?

Na to pytanie odpowiedzi znajdą Państwo w dzisiejszym poście.

Najpierw trochę historii i teorii o APGAR…

Amerykańska lekarka, specjalizująca się w anestezjologii i pediatrii Virginia Apgar wprowadziła skalę Apgar, służącą do określania stanu noworodków.

Istnieje pięć parametrów, a za każdy z nich noworodek dostaje od 0 do 2 punktów. Te parametry to:

1.napięcie mięśniowe noworodka;

2. czynność akcji serca (pulsu);

3. odruchy (reakcje na bodźce);

4.zabarwienie powłok skórnych dziecka;

5. oddychanie noworodka.

Skrót APGAR w języku angielskim oznacza = Activity, Pulse, Grimace, Appearance, Respiration.

Noworodek może dostać od 0 do 10 punktów łącznie.

Kiedy noworodek dostaje 0 punktów, a kiedy 1 lub 2? Teraz czas na wskazówki praktyczne…

Jeśli chodzi o kolor skóry noworodka: 2 punkty dostanie dziecko, które całe jest równomiernie różowe, zaś 1 punkt dostanie, gdy jego tułów jest różowy, a kończyny sine, natomiast 0 punktów dostanie siny noworodek po porodzie.

Jaki wynik w skali APGAR (punkty przy porodzie) jest dobry, a jaki zły dla noworodka?

0 – 3 pkt. – jest to wynik oznaczający zamartwicę – ciężkie niedotlenienie wewnątrzmaciczne;

4 – 6– wynik średni;

7 – 10– wynik dobry;

Niska punktacja w skali APGAR może być wynikiem błędu przy porodzie.

Jeżeli noworodek dostanie 3 pkt i niżej w skali APGAR i wynik taki utrzyma się w 5 minucie życia, to można przypuszczać zamartwicę okołoporodową, ale nie jest to reguła. Każdy przypadek wymaga osobnej analizy.

Do zamartwicy urodzeniowej dochodzi często w wyniku urazu porodowego, gdy źle prowadzono akcję porodową.

Podejrzewasz, że podczas Twojego porodu doszło do błędu lub nieprawidłowości?

Uzyskaj poradę prawnika do spraw błędów przy porodzie: zadzwoń 536 007 001 lub wyślij zapytanie kancelaria@lazer-hudziak.pl

Jakie są objawy zamartwicy urodzeniowej oprócz punktacji APGAR?

Na niedotlenienie wewnątrzmaciczne wskazuje nieprawidłowa czynność serca płodu odczytywana na aparacie KTG oraz zielone wody płodowe (zielony kolor wód płodowych świadczy o oddaniu przez płód smółki).

Dziecko z zamartwicą urodzeniową ma zaburzony pierwszy oddech, zazwyczaj ma problem z samodzielną czynnością oddechową, co po prostu oznacza, że nie może samodzielnie oddychać. U noworodka lekarze obserwują wciąganie klatki piersiowej międzyżebrzy, dołków nadobojczykowych, a także mostka. Częstym objawem zamartwicy urodzeniowej jest też nieprawidłowa czynność serca, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, osłabienie odruchów. Zamartwica urodzeniowa charakteryzuje się również tym, że dziecko po porodzie jest sine.

O tym, czy zamartwica urodzeniowa jest wynikiem błędu medycznego, w tym przypadku błędu przy porodzie należy zdecydować po szczegółowej analizie dokumentacji medycznej. Jak uzyskać dokumentację medyczną przeczytaj tutaj.

Jak sprawdzić czy są podstawy do uzyskania odszkodowania za błąd medyczny przy porodzie?

Wystarczy zadzwonić, aby uzyskać poradę tel. 536 007 001 lub wysłać zapytanie kancelaria@lazer-hudziak.pl

adwokat Joanna Lazer, radca prawny Małgorzata Hudziak.

 

skala apgar a niedotlenienie
54 comments

54
Dodaj komentarz

avatar
31 Comment threads
23 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
35 Comment authors
Kancelaria Lazer-HudziakKasiaAngelikaMartaOlga Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
iza
Gość
iza

Mój syn miał wpisane 7 apgara a umierał w drgawkach teraz ma 23 lata i lezy na pampersach ,miksowane jedzenie , nie mówi, nie siedzi itp. itd.

Paulina
Gość
Paulina

Syn dostał 10 pkt ma obecnie 3 lata nie chodzi ani nie mówi ma porażenie mózgowe i padaczkę

Julita
Gość
Julita

Moje bliźniaki urodziły się w 2018r dostały po 8pkt w skali apgara

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Mój syn dostał 10 p. A urodził się z czarną buzia. Urodził się z wada serca której nie wykryto w szpitalu

Marta
Gość
Marta

Mój pierwszy syn urodził się z z 2 punktami abgara. Dusil się i prawie udusil do końca owiniety był pepowina wokół szyi wina lekarzy którzy nie podjeli decyzji o rozcieciu krocza albo wcześniejszej cesarce jak synek był owiniety cała szyję Pepowina. Poród szedł ciężko prawie zabili mi syna. Dziękuję Bogu jest to dla mnie mój cud że synek jest caly i zdrowy i nic mu nie jest ze nie wpłynęło to na jego rozwój i zdrowie. Nie każdy lekarz jest stworzony do tego zawodu. Fajnie by było jak by lekarze byli tacy jak pokazuje nam telewizja. Pozdrawiam.

Iza
Gość
Iza

Moj dokladnie tak samo się urodził to był 3 porod i najdluzszy bo 17h.Synek był caly siny i okręcony pępowiną ….

Weronika
Gość
Weronika

Corka 2014r w pierwszej minucie 8 pkt ze wzgledu na slabe napięcie mięśniowe i zabarwienie skóry ostatecznie 9pkt w tym momencie autyzm dzieciecy choć nie wiem czy mialo to jakikolwiek wplyw na to ponieważ mloda do 2.5roku rozwijała sie bardzo dobrze po prostu w pewnym momencie sie cofnela do dziecka w wieku rok i osiem miesiecy😣… Corka druga 2017r 9 pkt i złamany obojczyk ale panie stwierdziły ze ” widzisz co na robiłaś zle parlas” i ze to moja wina a mloda miala 62 cm i 4200g a ja bardzo szczuplutka z waga przed porodem 47kg nie mogła się wydostać… Czytaj więcej »

KATARZYNA
Gość
KATARZYNA

Moj syn mial 1 apgar urodzil sue z ciezkim niedotleneniem w ciezkiej zamartwicy byl intubowany zabrali go na oiom na hipotermie .
To bylo straszne
Za niedlugo ma 4 latka chodzi duzo gorzej mu idzie mowa i robil wszystkobpozniej niz inne dzieci .Ale jest wśród nas

Kinga
Gość
Kinga

Moja córka urodziła się w zamartwicy 36 Tc.
Wg punktacji apgar w 1 minucie miała tylko 4 punkty: czynność serca 1, oddech 0, napięcie mięśni 1, odruchy 1, zabarwienie skóry 1.
W 3 i 5 minucie miała 8, czyli: 2, 1, 1, 2 i 2.
Podano jej tlen i zastosowano sztuczną wentylację od 1 do 2 min, aparetem Ambu.
Obecnie ma 7 lat i jest zdrowa.

Joanna
Gość
Joanna

Mój syn ma wpisane 10pkt..urodzil się w 2012r siny, miał krwiaka podokostnowego i złamany obojczyk,po miesiącu dowiedzieliśmy się o podduszeniu..konsekwencje zdrowotne ponosimy do dziś.. Oczywiście prywatnie.. Bo państwowo terminy są tak odległe że gdybyśmy czekali to za późno byłoby na pomoc..

Czary
Gość
Czary

Mój kuzyn miał 0 punktów, lekarze walczyli o jego życie. Teraz chłop jak dąb, olimpijczyk z zakresu matematyki, informatyki. Miał tylko problem z wymową. Różnie to bywa

Izabela
Gość
Izabela

Nasza Lenka dostala 2p i urodzila sie 6m z porazeniem muzgowym nie chodzi.

Barbara
Gość
Barbara

mój syn z bliźniaków dostał 9 punktów ,w dokumentacji jest odnotowane że urodził się w zamartwicy wewnątrz macicznej od urodzenia do 1 roku życia był rehabilitowany w pore zauważyłam co się dzieje .Dziś ma 15 lat i od urodzenia odwiedza wszystkich specjalistów To przykre że lekarze doprowadzają do takich sytuacji ,poszłam rodzić w 34 tygodniu ,gdzie zatrzymano mi poród z powodu ciąży bliźniaczej ,a za tydzień znalazłam się na stole operacyjnym ponieważ było zagrożenie życia mojego i syna

Magda
Gość
Magda

Córka 5 lat urodzona w ciężkiej zamartwicy 1 pkt po kilku min 3 pkt reanimowana 40 min.
Bład i zaniedbanie lekarza w czasie porodu spadało jej tętno ktg ciągle nieprawidlowe a jednak lekarz na siłę kazał mi rodzić.
Dzisiaj ma 4.5 roku rozwija się prawidlowo tylko słabo mówi.
Lekarz w naszym szpitalu nadal pracuje.Nie zalozyliśmy sprawy bo żaden z adwokatów w naszym mieście nie podjął się prowadzenia naszej sprawy.

Justyna
Gość
Justyna

Córka urodzona w 2018 roku w terminie. Poród siłami natury. Dostała 10 na 10 punków. Po czasie wyszło ze ma niedowład prawej strony…

Jola
Gość
Jola

Styczeń 2018 urodziła się moja córka w 38tc cięciem cesarskim dostała 9 pkt z powodu zabarwienia skóry. W 4 dobie okazało się że ma posocznice którą wywołała klebsiella pneumonia. Szpital wmawial że to ode mnie się zarazila. Do dziś nie wiem czemu to nad spotkalo. Na szczęścia córcia przeżyła i dziś jest wzorowo rozwijającym się dzieckiem. Druga córcia rodzona w sierpniu 2019 wszystko dobrze też cc i 10 pkt. Dodam że obie cesarki miałam powodu ułożenia posladkowego.

Anna
Gość
Anna

Córka urodzona w sierpniu 2018 r. w 31tc, waga 1200g,6 punktów w skali apgar, zaszczepiona w 2 dobie, zaraz potem okazało się że były wylewy dokomorowe 3i 4 stopnia, w konsekwencji wodogłowie pokrwotoczne. Obecnie ma 18 miesięcy, jest opozniona ruchowo, ma mpd, niedowlad prawej strony ciała i podejrzenie maloglowia.

Kasia
Gość
Kasia

U nas podobna historia, dziecko urodzone w ciężkiej zamartwicy, 1 pkt Apgar, zespół MAS (aspiracji smółki), gęste i zielone wody płodowe, respirator, śpiączka farmakologiczna, zapalenie płuc, antybiotykoterapia. Na usg brak wylewów. W 3 dobie wybudzona ze śpiączki, od razu zaszczepiona na wzw i zrobiono usg. Na usg wylew dokomorowy 🙁

Kancelaria Lazer-Hudziak
Admin

Dzień dobry, Pani Kasiu, jeżeli potrzebuje Pani pomocy prawnej, bo podejrzewa Pani błąd przy porodzie uprzejmie prosimy o kontakt z nami tel. 537 007 001 lub kancelaria@lazer-hudziak.pl
Serdecznie pozdrawiamy

Anna
Gość
Anna

Nasz syn urodził się o czasie dostał 9 punktów. Teraz obecnie ma już prawie 9 lat nie chodzi nie mówi porażenie czterokończynowe postać wiotka. Badania metaboliczne prawidłowe genetyka tesz nic nie znaleźli więc to tylko prawie 19 godz na porodówce😪😪 i życie obróciło się o 360°

Ola
Gość
Ola

Mój synuś dostał 7pkt. Urodził się sinawy i wpisane miał umiarkowana zamartwica. Zabrali go na patologię. Oczywiście prawie w ogóle stamtąd nie wychodziłam patrząc i pilnując czy ma należytą opieke. Na szczęście jest cały i zdrowy. Po porodzie gdy leżałam jeszcze godzinę na sali to usłyszałam jak jedna położna mówi do drugiej, że za długo mnie przytrzymała z tym porodem poczym drzwi się zamknęły. Na całe szczęście synuś jest zdrowy ale to co się nieraz dzieje w szpitalach to cyrk! Pozdrawian

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Moj synek urodzil się 2011 roku w 1m dostal ino 3 pkt: czynność serca, napięcie mięśni, zabarwienie skóry. Po 5 min czynność serca 2, oddech 2, napiecie mięśni 1, odruch 1, zabarwienie skóry 2. Nikomu podobnej sytuacji nie zycze.

GOSIA
Gość
GOSIA

Syn też dostał 10 pkt, teraz ma 8 lat i ma MPD pod postacią niedowladu połowiczego lewostronnego. Z dokumentów wyczytałam że pierwszy oddech i okrzyk po 1 minucie.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Witam. Moja córka urodziła się w 38 tygodniu, cała sina, bez odruchów na bodźce zewnętrzne. Dostała 8 punktów. W tej chwili ma 19 miesięcy samodzielnie nie usiądzie, nie pelza, nie raczkuje i nie chodźi. Karta noworodkowa czysta.

Kasia
Gość
Kasia

Moja córka urodziła się cała sina, bez odruchów na bodźce zewnętrzne. Dostała 8 punktów. W tym momencie ma 19 miesięcy samodzielnie nie usiądzie, nie raczkuje nie pelza nie chodzi. Karta noworodkowa czysta

Aneta
Gość
Aneta

Mój syn dostał 7 punktów w skali agat.Urodził się w 27 tygodniu ciąży. Ponad dwanaście godzin wstrzymywali poród po czym nagle zaczęli go wywoływać. Sam nie oddychał. Teraz ma MPD nie mówi nie siedzi samodzielnie .Wymaga całodobowej opieki.

Ola
Gość
Ola

Aktualnie mam 31 lat, otrzymalam 2 pkt w skali. Urodzilam sie w 32 tyg, masa 1400 gram. Po miesiacu oposcilam szpital. Wszystko jest jak w najlepszym porządku 😉 cuda sie zdarzaja, jestem tego przykladem.

Mama
Gość
Mama

Moja córcia lat 16 od dwóch lat choruje na epilepsje było badanie rezonans magnetyczny z kontrastem leczymy prywatnie leki codziennie nasz doktor stwierdził że przy porodzie mogło być niedotlenienie dostała 10 punktów w szpitalu nikt nam nic nie powiedział

Iza
Gość
Iza

Moja córka dostała 1pkt przy porodzie,była cała sina,nie oddychala tylko serce lekko biło dlatego byla reanimowana.Byla niedotleniona i z ciezka zamartwica 🙁 To był dla mnie szok bo była to wina lekarzy którzy widząc moje problemy -słabe skurcze mimo to kazali mi dalej rodzić naturalnie nie robiąc cesarski.Skonczylo się użyciem vacum gdy córka zaczęła tracić tętno. Potem 2tyg.spedzila na intensywnej terapii, również była w hipotermii co bardzo jej pomogło,potem rehabilitacja i odwiedziny u wszystkich możliwych specjalistów.Na szczęście dzięki Bogu bo w lekarzy przestałam wierzyć żyje i jest zdrowa A w tym roku skończy 4 latka .Nie miałam siły wtedy walczyć… Czytaj więcej »

Anna
Gość
Anna

Syn urodził się w listopadzie 2018 – miałam wywoływany poród przez stan przedrzucawkowy. Prosiłam, płakałam żeby zrobili cięcie cesarskie, ale nie. Po 12 godzinach męczarni miałam nagłe cięcie – syn dostał 5 pkt apgar. Na szczęście rozwija się prawidłowo, biega i ładnie mówi jak na swój wiek.
Niestety w szpitalu nie sprawdziłam dokumentacji jaka dostałam a okazało się, że zawiera wiele sprzecznych informacji np. Że poród zaczął się samoistnie ( 2 dni miałam balonik i na końcu na oddziale diagnostycznym podczas badania zostały mi przebite wody płodowe)

Magdalena
Gość
Magdalena

Syn urodzil sie przez cc w 39 tygodniu ciazy 2018r. Ma mózgowe porażenie dzieciece. W celu wywolania porodu zalozono mi cewnik Foleya i doszlo do mechanicznego uszkodzono łożyska i natychmiastowego krwawienia. Po 2 h wyjeto cewnik i zaplanowano cc. Po porodzie dostal 9 pkt w skali apgar ze wzgledu na kolor. Cc mialam prawie całe 6 h po zalozeniu cewnika przy ktorym doszlo do uszkodzenia lozyska. Jako przyczynę cc wpisano nadcisnienie tętnicze ktore bylo umiarkowane i leczone od 8 miesiaca ciąży pod kontrola lekarską . Do tej pory zastanawiam się czy zbyt dlugie zwlekanie z podejrzeniem uszkodzonego lozyska i krwawieniem… Czytaj więcej »

Kancelaria Lazer-Hudziak
Admin

Pani Magdaleno prosimy o kontakt z kancelarią tel. 536 007 001 lub kancelaria@lazer-hudziak.pl Możemy przeanalizować sprawę i ustalić szanse na odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę. Serdecznie pozdrawiamy

Olga
Gość
Olga

Witam Kamilek urodził się w2015 r 35 tyg ciąży dostał 9 APGAR . Ma DPM padaczkę

Kancelaria Lazer-Hudziak
Admin

Dzień dobry, prosimy o kontakt z kancelarią tel. 537 007 001 kancelaria@lazer-hudziak.pl
Serdecznie pozdrawiamy

Marta
Gość
Marta

Mój pierwszy syn urodził się w 38 TC przez CC punktów 9 . Po porodzie na trzecią dobę lekarz przyszedł do mnie w szpitalu i powiedział że syn ma podejrzenie ZD i wykryta wadę serca i głuchotę. Teraz dwu latek badania się potwierdzili ma ZD wadę serca ale słyszy .
Teraz urodziłam córkę w 25 tygodniu ciąży z waga 690g. Punktów w pierwszej minucie 5 następnie 7 skrajne wcześniactwo retinopatia dysplazja oskrzelowo płucna i niedotlenie pierwszy rok pokaże nam co jeszcze spowodowało niedotlenienie .

Kancelaria Lazer-Hudziak
Admin

Pani Marto niestety powikłania związane z wcześniactwem mogą ujawniać się z upływem czasu. Jeżeli podejrzewa Pani błąd w prowadzeniu ciązy lub podczas porodu zapraszamy do kontaktu z nami tel. 537 007 001 lub kancelaria@lazer-hudziak.pl
Serdecznie pozdrawiamy

Angelika
Gość
Angelika

Witam
Moja Siostra urodziła tydzień temu Wiktorię.
Wiktoria do końca ciąży była zdrowa,wszystko było dobrze wyniki badań tez. Siostra rodziła naturalnie. Mówiła,ze miała krótkie skurcze a położna mimo widząc,ze jest zmęczona kazała przeć. Wiktoria urodziła się jej serce minimalnie biło ale nie oddychała dostała 1pkt. Odrazu zaczęli reanimacje, była w hipotermi 72h. Dziś lekarz powiedział,ze jest mała iskierka w tunelu mózg nie umarł… lecz malutka nadal nie potrafi oddychać bez respiratora. Niedotlenienie przy porodzie…. wina lekarzy? Tak bardzo proszę Boga o cud. Aby malutka mogla być z Nami zdrowa.

Kancelaria Lazer-Hudziak
Admin

Pani Angeliko prosimy o kontakt z kancelarią tel. 536 007 001 lub kancelaria@lazer-hudziak.pl
Możemy ustalić czy doszło do błędu i jakie mają Państwo możliwości prawne. Zapraszamy do kontaktu.

Serdecznie pozdrawiamy