fbpx

Odklejające się łożysko,
a błąd lekarski

Odklejenie łożyska objawy

Odklejające się łożysko, a błąd lekarski – odszkodowanie i zadośćuczynienie

Przedwczesne odklejenie się łożyska to powikłanie ciąży, grożące niebezpiecznymi konsekwencjami zarówno dla matki, jak i dziecka. Polega na częściowym lub nawet całkowitym oderwaniu się łożyska od ściany macicy, powodującym przedporodowe krwawienie. To właśnie zbyt wczesne odklejenie łożyska jest powodem ponad 30% krwawień występujących w toku ciąży. Stwarza ono poważne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, a w wielu przypadkach – również dla jego życia. Ciężarna, która zaobserwuje u siebie niepokojące objawy odklejenia łożyska powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza, celem otrzymania niezwłocznej pomocy. Co jednak można zrobić w sytuacji, gdy lekarze nie zareagują odpowiednio na przedwczesne odklejenie się łożyska i kobieta nie otrzyma zgodnej z zasadami sztuki medycznej pomocy medycznej? Wyjaśniamy. 

Podejrzewasz, że doszło do zaniedbań lekarza, pomimo objawów odklejenia łożyska?

Skontaktuj się z nami, pomożemy ustalić czy doszło do błędu medycznego – zadzwoń 536 007 001

Na czym polega przedwczesne odklejenie się łożyska i jakie są jego przyczyny?

Jak już wspominałyśmy, przedwczesne odklejenie się łożyska polega na zbyt wczesnym odejściu łożyska od ścian macicy. Statystycznie najczęściej dochodzi do niego po 20 tygodniu ciąży, podczas gdy fizjologiczne łożysko powinno odkleić się od macicy dopiero w trzecim okresie porodu. 

Statystycznie przedwczesne odklejenie się łożyska występuje w 0,5-1,5% wszystkich ciąż. Najczęstszymi przyczynami, które wskazują źródła medyczne są:

  • Nadciśnienie tętnicze u matki
  • Urazy brzucha, np. powstałe w skutek upadku lub uderzenia w brzuch
  • Wady w budowie macicy
  • Zbyt krótka pępowina
  • Palenie papierosów oraz sięganie po inne używki przez ciężarną
  • Niedobory kwasu foliowego

Czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu tego powikłania jest również odklejanie się łożyska w poprzednich ciążach. Wieloródki, które miały problemy ze zbyt wcześnie odklejającym się łożyskiem w poprzednich ciążach powinny zostać objęte szczególną opieką. 

Diagnoza zbyt wcześnie odklejającego się łożyska jest możliwa najczęściej po wykonaniu badania ultrasonograficznego (USG). Do ważnych czynności profilaktycznych, zapobiegających negatywnym skutkom zbyt wcześnie odklejającego się łożyska, należy natomiast rzetelny wywiad lekarski w ostatnim trymestrze ciąży. Może wydawać się to banalne, jednak dobry specjalista z pewnością będzie w stanie na podstawie opisanych przez ciężarną objawów stwierdzić czy istnieją szanse na zbyt wczesne odklejenie się łożyska. Wówczas ciężarna najczęściej otrzymuje skierowanie na cesarskie cięcie. 

Odklejenie łożyska objawy i skutki

Negatywne skutki dla życia i zdrowia matki oraz dziecka w dużej mierze zależą od tygodnia ciąży, w którym doszło do odklejenia się łożyska. Możliwe powikłania zależą także od rozmiaru fragmentu łożyska, który uległ oddzieleniu. Zasadniczo, czym większa część łożyska ulegnie oddzieleniu, tym większe będzie ryzyko poważnego niedotlenienia płodu i wystąpienia innych negatywnych skutków dla jego zdrowia. 

Objawem sugerującym, że łożysko może odkleić się zbyt wcześnie są m.in. zaburzenia w odczuwaniu ruchów płodu. Ciężarna nagle zaczyna odczuwać ruchy dziecka w sposób bardzo gwałtowny lub wręcz przeciwnie – stają się one prawie niewyczuwalne. 

Skutek, będący równocześnie objawem odklejenia łożyska, to krwawienie z dróg rodnych. Kobieta może podczas takiego krwawienia odczuwać naprawdę silny ból i napięcie brzucha. Utrata dużej ilości krwi może z kolei doprowadzić do wzrostu ryzyka niedotlenienia płodu. U ciężarnej może także również wystąpić wstrząs wywołany krwotokiem wewnętrznym oraz martwica niedokrwienna narządów wewnętrznych i zaburzenia w krzepnięciu krwi. Zwiększa się także  ryzyko niewydolności nerek oraz wystąpienie zespołu Sheehana, czyli poporodowej niedoczynności przysadki mózgowej. Najgorszą z możliwych konsekwencji dla kobiety jest wystąpienie zespołu wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC), prowadzącego do zgonu. 

Powikłania powodowane przedwczesnym odklejeniem się łożyska występują oczywiście również u dziecka. Najczęstszymi z nich są niedotlenienie wewnątrzmaciczne i niedokrwistość. Przedwczesne odklejenie się łożyska to również częsta przyczyna wcześniactwa oraz wszystkich jego negatywnych następstw. Jeśli kobieta zgłosi się po pomoc medyczną za późno lub personel medyczny będzie zwlekał z jej udzieleniem, może dojść nawet do zgonu wewnątrzmacicznego płodu.

Zbyt wczesne odklejenie się łożyska jako jeden ze skutków zaniedbań personelu medycznego – wyroki sądów

Zbyt wczesne odklejenie się łożyska raczej rzadko jest skutkiem zaniedbań lekarskich. Nie wykluczamy takiej sytuacji, jednak przedstawione powyżej najczęstsze przyczyny wystąpienia tego powikłania pozostają aktualne. O błędzie lekarskim często można jednak mówić w kontekście nieudzielonej lub udzielonej zbyt późno pomocy medycznej ciężarnej, u której doszło do zbyt wczesnego odklejenia się łożyska lub brak wykrycia czynników ryzyka, które mogą wskazywać na niedługie odklejenie się łożyska. Poniżej znajdziesz przykład dwóch spraw, w których miała miejsce taka właśnie sytuacja, a poszkodowane dzieci otrzymały odszkodowania i zadośćuczynienia. 

Pierwszą z nich jest sprawa rozpatrywana przez Sąd Okręgowy w Kielcach w wyroku z dnia października 2014 r., (sygn. akt IC 377/12). Chłopiec pokrzywdzony w tej sprawie przyszedł na świat w stanie bardzo ciężkiego niedotlenienia. Cierpi na czterokończynowe mózgowe porażenie dziecięce oraz padaczkę oporną na leczenie. Jest także dzieckiem znacznie opóźnionym w rozwoju psychoruchowym i intelektualnym. Przyczyna tych drastycznych konsekwencji była z pozoru prozaiczna – matka dziecka w okresie bezpośrednio poprzedzającym poród, już po wystąpieniu pełnego rozwarcia, pozostawała bez opieki lekarskiej. Doszło wówczas m.in. do zbyt wczesnego oddzielenia się łożyska. Sąd oraz biegli uznali, że pomiędzy negatywnymi skutkami na zdrowiu dziecka oraz faktem, że ciężarnej nie udzielono na czas stosownych świadczeń medycznych występuje wyraźny związek przyczynowo-skutkowy. Poszkodowanemu chłopcu przyznano 900 000 zł tytułem zadośćuczynienia oraz prawie 30 000 zł tytułem skapitalizowanej renty za błąd przy porodzie.

Nasza Kancelaria również ma na koncie zakończone sukcesami sprawy na tle m.in. odklejonego przedwcześnie łożyska. W sprawie, która toczyła się przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych reprezentowałyśmy rodziców, których dziecko zmarło na skutek wielu zaniedbań szpitala. Należał do nich m.in.: brak opieki położnej i lekarza ginekologa nad rodzącą, jak również zbyt późne podjęcie decyzji o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Ostatecznie dziecko wydobyto dziecko w stanie ciężkiej zamartwicy. Początkowo otrzymało 0 punktów skali Apgar, a w 10. i 15. minucie – 3 punkty. Próby reanimacji nie przyniosły niestety oczekiwanych rezultatów i życia dziecka nie udało się uratować. Na skutek przeprowadzonej sekcji zwłok wyszło na jaw, że doszło do ostrego niedotlenienia wewnątrzmacicznego, spowodowanego m.in. zbyt wczesnym odklejeniem się łożyska. Być może historia nie miałaby tak tragicznego finału, gdyby personel medyczny podjął odpowiednie czynności na czas i udzielił kobiecie stosownej pomocy, zgodnej z zasadami sztuki medycznej. 

Co zrobić, jeśli lekarz nie zareaguje odpowiednio na przedwczesne objawy odklejenie się łożyska?

Przedwczesne odklejenie się łożyska może rodzić poważne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Mimo to, kobiety, które zaobserwują u siebie charakterystyczne objawy odklejania łożyska często liczą na to, że sytuacja uspokoi się samoczynnie. To duży błąd. Czym więcej czasu minie pomiędzy obserwacją pierwszych objawów, a kontaktem z lekarzem, tym gorsze skutki może spowodować przedwczesne odklejenie się łożyska. Nawet niewielkie oddzielenie się łożyska wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ zawsze istnieje ryzyko ponownego krwawienia. Tak jak wspominałyśmy powyżej, szczególną ostrożność powinny zachować kobiety, które miały podobne problemy w poprzednich ciążach. 

Jeśli w Twoim przypadku również doszło do zbyt wczesnego oddzielenia się łożyska i  podejrzewasz, że personel medyczny nie podjął odpowiednich działań, skutkiem czego Ty lub dziecko ponieśliście szkodę – skontaktuj się z nami. Być może przysługują Ci roszczenia o odszkodowanie i zadośćuczynienie z tytułu błędu medycznego. Nie sugeruj się powszechnymi opiniami, że z lekarzem nie da się wygrać – dobry prawnik potrafi naprawdę kompetentnie przeprowadzić klienta przez całość procesu i skutecznie walczyć o jego prawa. Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie wysłuchamy Twojej historii i zobaczymy, co da się zrobić. 

3 komentarze do wpisu „Odklejające się łożysko, a błąd lekarski – odszkodowanie i zadośćuczynienie”

  1. Moj syn urodzil sie na skutek przedwcześnie odklejonego łożyska w 30 tyg w ciezkiej zamartwicy z jednym punktem w skali apgar. Pani doktor ktora mnie przyjmiwala zrobila usg,serce dziecka bilo wolno i nie miarowo zasugerowala ze moze jest wada serca. Ja zglaszalam w rozpaczy ze nie czuje ruchow i ze mam caly czas twsrdy brzuch. Pani doktor to zignorowala i polozyla mne na oddział zamiast brac na cesarke. I tak lezalam w bulach dwie godziny dopoki sie personel nie zmienil. Czy moge wytoczyc jej za to proces?

    Odpowiedz
  2. 1 prod naturalny, 2 poród przedwczesny spowodowany odklejeniem łożyska, dziecko urodzone zdrowe. 3porod zakończony odklejeniem łożyska, dziecko zmarło po 6godzinach.
    Czy w czasie trwania 3 ciąży nie powinno być „bardziej czułej opieki nad ciężarna” i np zakończenie wcześniej ciąży, aby nie doszło do śmierci dziecka?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz