fbpx

Poród próżnociągiem
VACUUM

Poród próżnociągiem VACUUM – czym jest, kiedy stosujemy, możliwe konsekwencje i powikłania

Poród wspomagany użyciem próżnociągu wzbudza lęk u wielu ciężarnych kobiet. Najczęściej lekarz decyduje się na jego zastosowanie, gdy w trakcie porodu naturalnego następuje zwolnienie lub zatrzymanie akcji porodowej, wskutek czego kobieta nie jest w stanie ukończyć porodu naturalnie. Jeśli na cesarskie cięcie jest już za późno, lekarze często decydują się na użycie próżnociągu. Czy poród przy użyciu próżnociągu jest bezpieczny i jak zapatrują się na to zagadnienie sądy?

Próżnociąg vacuum – co to jest?

Próżnociąg położniczy to pewnego rodzaju „przyssawka”. Działa na podciśnienie. Próżnociąg jest zbudowany z przyssawki kauczukowo-silikonownej (pelota), uchwytu, systemu przewodów oraz pompy próżniowej.

Przyssawkę kauczukowo-silikonową w kształcie miseczki, lekarz przytwierdza do główki dziecka. Następnie wytwarza się próżnię, co wspomaga urodzenie się główki. Kobieta otrzymuje znieczulenie zewnątrzoponowe lub miejscowe. Krocze kobiety nacina się, a lekarz przykłada pelotę do główki dziecka. Wytworzone ciśnienie „przysysa” ją do miseczki. Lekarz może kontrolować siłę tego ruchu przy pomocy miernika. Następnie, delikatnie ciągnie dziecko w momencie zsynchronizowanym ze skurczem rodzącej.

Co ciekawe, próżnociąg powinien znajdować się na każdej sali porodowej, tak aby lekarz po zajściu odpowiednich przesłanek mógł po niego sięgnąć. Sąd Okręgowy Warszawa- Praga w Warszawie w wyroku z dnia 22 grudnia 2014 r. (sygn. akt III C 1315/10) uznał odpowiedzialność zakładu leczniczego za brak odpowiedniego wyposażenia sali w kleszcze porodowe i próżnociąg. Wskutek braku wyposażenia sali porodowej w sprzęt niezbędny do szybkiego zakończenia porodu (kleszcze porodowe lub próżnociąg) w II jego okresie, lekarz nie dokonał prawidłowej decyzji o zakończeniu porodu.

Poród próżnociągiem vacuum – kiedy?

Próżnociągu położniczego używa się, gdy kobieta nie ma już siły wykonywać parcia, a dziecko nadal nie przyszło na świat. Poród natomiast musi być już na tyle zaawansowany, że główka dziecka znajduje się w dole kanału rodnego – a zatem jest już za późno na przeprowadzenie zabiegu cesarskiego cięcia.

Ponadto, próżnociąg ma również zastosowanie, gdy występuje ryzyko  niedotlenienia płodu, a skurcze macicy są zbyt częste. Lekarze sięgają po niego również, gdy drugi okres porodu znacznie się przedłuża oraz, gdy występuje zagrożenie zamartwicy dziecka. Wskazaniem do użycia próżnociągu mogą być także wady serca, nadciśnienie tętnicze oraz zagrożenie odklejenia siatkówki u matki. W takich sytuacjach lekarz musi przede wszystkim minimalizować wysiłek rodzącej.  Lekarze często stosują próżnociąg vaccum zamiast kleszczy. Wielu z nich uważa go za bezpieczniejszy i stwarzający mniejsze ryzyko powikłań.

Czasami zastosowanie próżnociągu bywa niezbędne. W takiej sprawie orzekał Sąd Apelacyjnego w Katowicach z dnia 5 grudnia 2012 r. (sygn. akt V ACa 525/12). Powódka urodziła się wskutek użycia próżnociągu. Matka powódki miała problemy z samodzielnym urodzeniem dziecka – próby parcia były bezskuteczne, podczas gdy główka dziecka była już widoczna. Próby parcia podejmowane były wielokrotnie, aż ostatecznie lekarze uznali, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie zastosowanie próżnociągu. Jak wynika z opinii Zakładu Medycyny Sądowej, decyzja o zakończeniu porodu przy pomocy vaccum była słuszna. Powodowana była koniecznością przyspieszenia zakończenia porodu, ponieważ nie były widoczne postępy w akcji porodowej, a akcja serca płodu zwolniła. Stwarzało to niebezpieczeństwo wystąpienia niedotlenienia płodu oraz poważanych zaburzeń, głównie natury neurologicznej.

Poród vaccum – powikłania i skutki uboczne

Do najczęstszych powikłań po zastosowaniu vacuum u matki należą: urazy szyjki macicy oraz urazy pochwy. Na znacznie więcej negatywnych konsekwencji narażone jest dziecko. U dzieci, które przyszły na świat przy pomocy próżnciągu prawie zawsze skutkiem ubocznym vacuum są krwiaki i miejscowe uszkodzenia skóry. Może również dojść u  nich do krwawień wewnątrzczaszkowych, a w niektórych sytuacjach pojawiają się także wybroczyny krwotoczne na skórze.

Istnieje jednak również cały szereg przeciwwskazań do zastosowania próżnociągu. Przeciwwskazania bezwzględne to niewspółmierność porodowa, brak odpowiedniego rozwarcia ujścia zewnętrznego oraz położenie miednicowe lub poprzeczne dziecka. Przeciwwskazania względne to natomiast przewidywana duża masa urodzeniowa, dziecka, brak skurczów macicy oraz znieczulenie rodzącej.

Polskie Twarzystwo Ginekologiczne w Rekomendacji Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczącego zapobiegania śródporodowym urazom kanału rodnego oraz struktur dna miednicy wymienia poród próżnociągiem jako jedno z najczęstszych ryzyk pęknięcia krocza. Podkreśla również, że zastosowanie próżnociągu może powodować objawy neuropatii nerwu sromowego. Równocześnie, zgodnie z opinią PTG urazy zwieracza odbytu zdarzają się częściej w czasie zabiegu kleszczowego niż podczas porodów próżniociągiem położniczym. Oszacowano, że zastosowanie próżniociągu zamiast kleszczy u 9-18 kobiet pozwoli uniknąć jednej z nich urazu zwieracza odbytu.

Poród próżnociągiem VACCUM – odszkodowanie i zadośćuczynienie

Jeśli lekarz użyje próżnociągu po zajściu właściwych przesłanek i na odpowiednim etapie porodu, oprócz przejściowych skutków ubocznych, matce i dziecku nie powinna przydarzyć się krzywda. Zdarzają się jednak również przypadki, w których lekarz zastosował próżnociąg zbyt późno i zamiast cesarskiego cięcia. Dziecko i rodzice muszą zmagać się z negatywnymi konsekwencjami decyzji lekarza do końca życia.

Ciężko jest jednoznacznie określić czy na jaką kwotę odszkodowania i zadośćuczynienia może liczyć dziecko pokrzywdzone konsekwencjami porodu próżnociągiem lub zaniechaniem decyzji o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia Pytanie o kwoty przyznawane przez sądy w postępowaniach o błąd porodowy, należy do najczęściej zadawanych pytań. Odpowiedź na nie zawsze zależy jednak od okoliczności konkretnego przypadku. Warto również pamiętać, że zasadniczo na dochodzenie roszczeń z tytułu błędów medycznych, pacjent ma 3 lata, liczone od dnia, w którym pacjent dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Wyjątek stanowią sytuacje, w których pozew składają dzieci. Dzieci, które ucierpiały w wyniku błędu medycznego, najczęściej błędu okołoporodowego np. przy użyciu vaccum,, na złożenie pozwu i dochodzenie zadośćuczynienia mają 2 lata od dnia uzyskania pełnoletności. Innymi słowy, oznacza to, że dziecko ma 20 lat od urodzenia na dochodzenie swych roszczeń.

Jeśli uważasz, że w Twojej sprawie popełniono błąd medyczny – możemy pomóc

Nie zawsze zastosowanie próżnociągu oznacza popełnienie przez personel błędu medycznego. Takie sytuacje są jednak możliwe, a więc warto skontaktować się z prawnikiem i odpowiedzieć o swoim przypadku. Jeśli Ty lub Twoje dziecko doznaliście uszczerbku na zdrowiu lub obserwujesz dziwne zachowanie dzieci po vacuum na skutek porodu przy użyciu próżnociągu vaccum, skontaktuj się z nami. Wspólnie ustalimy czy istnieją przesłanki do ubiegania się o odszkodowanie, zadośćuczynienie lub rentę oraz bezpiecznie przeprowadzimy Cię przez skomplikowaną drogę sądową.

Poród VACUUM opinie? Zachęcamy do pozostawienia komentarzy poniżej, jakie jest Wasze doświadczenie po porodzie z użyciem próżnociągu

5 komentarzy do wpisu „Poród próżnociągiem VACUUM – czym jest, kiedy stosujemy, możliwe powikłania”

  1. Witam, rodziłam w styczniu 2020r. Oczywiście poród vacuum. 7 stycznia stawiam się do szpitala ponieważ kazano mi tydzień szybciej bo byłam z innego miasta a miałam cukrzycę ciążową. Od tego dnia zaczęto robić mi ktg i osłuchiwano tętno dziecka takim małym przyrządem, za każdym razem był problem z tym przyrządem, nie chciało złapać serduszka. Wtedy kierowano mnie na ktg. Na zapisach tętno spadało. Raz pielęgniarka poszła z zapisem do lekarza to skonsultować ale nie wiem co on na to odpowiedział, pielęgniarka nic mi nie powiedziała. Leżałam tak do 10 stycznia. W nocy dostałam skurcze ale nie było rozwarcia więc założono mi cewnik Foleya. O 20 byłam na porodówce. Tętno cały czas dziecku spadało. Było już za późno na cc i postanowiono vacuum. Dziecko za siny kolor skóry w pierwszej minucie dostało 9pkt w skali apgar. Po porodzie nie wyszło synkowi badanie przesiewowe słuchu. Nasz otolaryngolog uważa że niedosłuch u syna spowodowany jest proznociagiem a dokładnie ciśnieniem które ono wytwarza. Za to ginekolog która prowadziła mi ciąże twierdzi że vacuum nie daje niedosłuchu. Kto mówi prawdę? Co o tym myśleć? Czy może wpływ miało to że powinni już kilka dni wcześniej zadecydować o cc?

    Odpowiedz
  2. Urodziłam 11.12.2020 🙂 ale poród był tragiczny, moja ginekolog skierowała mnie 9.12 do szpitala,ze względu na to że wcześniej 3 razy poroniłam i chciała mnie już mieć na oddziale i kontrolować ciąże, przy przyjęciu mnie na oddział coś źle wyszło na ktg i trafiłam od razu na porodówkę, niestety nic się nie działo, wieczorem 10.12 pan doktor(nie lubił mojej pani doktor prowadzącej 🙁 ) wziął mnie na badanie i przebił pęcherz,zaczęły się skurcze o 21 synek nie chciał wbić się w kanał rodny i tak mnie męczyli,że na końcu jak już byłam wykończona to wspalay pan doktor dał mi do podpisu dokument i powiedział że tokest zgoda na vacum i mi nic więcej nie wyjaśnił. Próbowali vacum,ale niestety synek nie chciał wyjść:( i jak mi siła lekarz wyjął ten vacum to czułam że mdleje i słyszałam w oddali że szybko mają mnie zabrać na CC. Jak się okazało dostałam takiego silnego krwotoku,że chyba lekarze sami się wystraszyli 🙁 taki miałam cudowny poród 🙁

    Odpowiedz
  3. Czas zreformowac polska służbę zdrowia, do użycia vacuum nie trzeba ani znieczulenia ani nacinania, wiem bo tak urodziłam swojego pierwszego syna. Byłam od razu na chodzie, wzięłam prysznic a pęknięcie wymagało tylko kilku szwów. Współczuję wszystkim rodzącym którym wmawia się coś innego

    Odpowiedz

Dodaj komentarz