Wydanie dokumentacji medycznej pacjentowi – obowiązek lekarza
,,Ginekolog nie chce nam pokazać dokumentacji medycznej , podobno to wbrew przepisom” – to słowa naszej Klientki, matki noworodka leczonego w jednym z warszawskich szpitali. Matka dziecka dzwoniła do nas wprost ze szpitala, żaląc się, że nie wie co ma dalej zrobić. Przecież nie będzie się z nim szarpać. Nie wiemy, jakie przepisy miał na myśli ów lekarz, ale my takich nie znamy… wręcz przeciwnie! Przepisy mówią, że pacjent ma prawo do wglądu do dokumentacji medycznej. Naszym zdaniem pacjent powinien ten wgląd otrzymać od razu, bo cóż to za problem, aby ją okazać?
→ Dokumentacja medyczna jak uzyskać? Jeżeli podejrzewasz błąd medyczny i masz problem z uzyskaniem dokumentacji medycznej zadzwoń 536 007 001
Wgląd do dokumentacji medycznej i kopia dokumentacji medycznej
Nikt nie może zabronić pacjentowi wykonania zdjęcia dotyczącej go dokumentacji medycznej. Pacjent może przecież chcieć szybko pokazać dokumentację, np. wynik badania albo zalecenia lekarskiego, innemu lekarzowi celem konsultacji albo nawet prawnikowi, jeśli podejrzewa, że coś jest nie tak. Czasem trzeba działać szybko, a czekanie na odpis dokumentacji medycznej może spowodować, że coś zostanie w niej dopisane po fakcie. Znamy i takie przypadki… niedługo jeden z nich opiszemy na blogu. Pamiętaj, że możesz swobodnie zrobić zdjęcie dokumentacji medycznej albo notatki z tego co zobaczyłeś. Nie musisz tego robić po kryjomu. Prawa pacjenta Ci to gwarantują i już!
Jak uzyskać dokumentację medyczną ze szpitala?
Instrukcja krótka, niemal w żołnierskich słowach :-). Idź do lekarza i powiedz, że chciałbyś zobaczyć dokumentację medyczną swojego dziecka. Jeśli lekarz powie Ci, że jej nie pokaże i że musisz złożyć wniosek, powiedz mu, że właśnie ten wniosek składasz ustnie i że nie ma w przepisach wymogu, aby składać go pisemnie. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Jest dla nas zrozumiałe, że pacjent boi się dyskutować z lekarzem. Ale nie poddawaj się, powołaj się grzecznie na ustawę o prawach pacjenta, dokładnie na artykuł 27 ustęp 1 punkt 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jeśli to nadal nie działa, poproś lekarza o pisemne uzasadnienie odmowy, dokumentacja medyczna powinna być wydana niezwłocznie! Poproś, aby Twoja prośba o wgląd do dokumentacji i odmowa zostały odnotowane w dokumentacji medycznej. Czasem i to nie działa. W razie dalszych problemów dzwoń do Lazer & Hudziak. Na pewno pomożemy i poradzimy Ci co zrobić dalej.
Jak uzyskać kopię dokumentacji medycznej?
A teraz o tym jak uzyskać kopię dokumentacji medycznej, czyli wszystkie dokumenty, które powstały podczas Twojego pobytu w szpitalu. Karta informacyjna z leczenia szpitalnego, którą otrzymałeś przy wypisie to nie wszystko! Jest tego znacznie więcej! Jest i dokumentacja indywidualna i zbiorcza, np. historia choroby, obserwacje pielęgniarskie, zlecenia lekarskie, wyniki badań, opisy badań, raporty lekarskie, raporty pielęgniarskie i inne w zależności od przypadku. Jeśli jesteś ofiarą błędu medycznego i chcesz walczyć w sądzie, będziesz potrzebował odpis całej dokumentacji medycznej poświadczonej za zgodność z oryginałem.
Nie trzeba składać specjalnego wniosku na piśmie, żeby otrzymać kopię dokumentacji medycznej. Wystarczy ustna prośba, ALE lepiej zrobić to na piśmie – w dwóch egzemplarzach, żebyś miał na przyszłość dowód, że taka prośba z Twojej strony padła. Pomyśl, jeśli się okaże, że szpital nie spełni Twojej prośby, a wniosek zaginie, to trudno Ci będzie znaleźć winnego tej sytuacji. Dlatego jeden egzemplarz wniosku o dokumentację medyczną składasz w szpitalu, a drugi zabierasz dla siebie. Jeśli składasz wniosek bezpośrednio w szpitalu, to na Twoim egzemplarzu szpital powinien przybić pieczątkę potwierdzającą złożenie wniosku i datę. Możesz taki wniosek napisać choćby odręcznie, na kartce w kratkę. Pamiętaj tylko o wpisaniu daty na wniosku i prośby, żeby szpital poświadczył kopię dokumentacji medycznej za zgodność z oryginałem i oświadczył, że wydał Ci całą – kompletną dokumentację. Możesz też taki wniosek wysłać pocztą, listem poleconym, ale to trwa trochę dłużej. Wtedy w kopercie wysyłasz tylko jeden egzemplarz wniosku. Zachowaj i nie zgub dowodu nadania listu do szpitala. Jeśli, chcesz mieć pewność, że nic nie pomylisz, możesz też skorzystać z naszego wzoru wniosku o dokumentację medyczną. Już słychać Twoje westchnienie ulgi przed monitorem :-), zawsze cieszymy się, jeśli możemy Ci pomóc :-).
Jak długo trwa wydanie kopii dokumentacji medycznej?
Czas na wydanie dokumentacji medycznej:
Nie ma w przepisach ściśle określonego terminu na to kiedy ma być wydana dokumentacja medyczna. Szpital powinien wydać Ci dokumentację bez zbędnej zwłoki. To znaczy, że powinien to zrobić tak szybko jak to możliwe uwzględniając potrzebne związane z tym czynności… nazwijmy je, formalno-technicznymi, czyli konkretnie skserowanie kart i przybicie na nich pieczątek z napisem „za zgodność z oryginałem” i podpisanie, przez osobę przygotowującą tę kopię dla Ciebie. Zatem im więcej dokumentacji, tym dłużej to potrwa. Jeśli czujesz, że czekasz już zbyt długo, zadzwoń do szpitala i zapytaj co się dzieje, ewentualnie napisz do szpitala ponaglenie. Często pomagamy poszkodowanym pacjentom w wydobyciu dokumentacji medycznej ze szpitala, zanim złożymy pozew o błąd medyczny. O tym ile czasu jest na złożenie pozwu do sądu pisałyśmy tutaj. Niestety często kwestia czytelności wpisów pozostawia wiele do życzenia.
Jeśli nadal masz wątpliwości jak sobie poradzić z dostępem do dokumentacji medycznej lub lekarz nie chce wydać dokumentacji medycznej pisz na adres kancelaria@lazer-hudziak.pl lub zadzwoń 536 007 001 Pomożemy!
Super artykuł, naprawdę mi się przydał. Po za tym napisany konkretnie i na temat, dziękuje i pozdrawiam.