blog o tym, jak uzyskać zadośćuczynienie dla dziecka i dla Ciebie

Błąd lekarski – ile mam czasu na pozew przeciwko lekarzowi?

w błąd lekarski, postępowanie przed sądem, przedawnienie

Błąd lekarski odszkodowanie – przedawnienie

Czytelniku drogi pamiętaj, że na złożenie pozwu do sądu masz 3 lata od dnia dowiedzenia się o tym, że popełniono błąd lekarski i o osobie zobowiązanej do jego naprawienia, czyli np. o danych lekarza, który ten błąd popełnił. Często jest to ta sama data, ale życie dostarcza wielu różnych przykładów.

Trzyletnie przedawnienie to zasada do zapamiętania, ale jest jeszcze kilka istotnych kwestii, o których więcej za chwilę.

Teraz o tym, jakich pacjentów dotyczy trzyletni termin na złożenie pozwu o błąd lekarski?

Przykład, bo tak najłatwiej wytłumaczyć.

3 lata na wysłanie pozwu do sądu będzie miał np. dorosły pacjent, który 5 lat temu miał operację wyrostka robaczkowego, a 3 lata temu dowiedział się o tym, że zaszyto mu fragment chusty w brzuchu i tak sobie z tym faktem funkcjonował… aż, się dowiedział podczas innego zabiegu. Zdarza się, wierzcie nam. To samo będzie dotyczyło dorosłej pacjentki, która 3 lata temu, w wyniku popełnienia błędu przy porodzie – opóźnienia decyzji o cesarskim cięciu, straciła dziecko i będzie domagała się zadośćuczynienia za jego śmierć. To jest ten przypadek kiedy i data, i osoba czy też placówka medyczna odpowiedzialna za błąd jest znana pacjentowi w tym samym dniu, bo raczej wiadomo gdzie prowadzono poród. Trudniej czasem udowodnić, kto za niego konkretnie odpowiada i kto popełnił błąd medyczny. Czy była to położna czy lekarz ginekolog, ale to już wątek na odrębny wpis.

A teraz o tym jakich pacjentów nie dotyczy trzyletni okres przedawnienia?

Znów przykład.

Dzieci, które są ofiarami błędu okołoporodowego, a poród był po 10 sierpnia 2004 roku, mają czas do 20 roku życia na wystąpienie z pozwem do sądu.
W praktyce jednak to rodzice, jako przedstawiciele ustawowi dzieci, walczą z naszą pomocą o ich prawa przed sądem. Pieniądze na leczenie są przecież potrzebne od razu. Co więcej, gdy dziecko w wyniku błędu urodziło się w ciężkiej zamartwicy, bo doszło do niedotlenienia płodu, to miesięczne koszty rehabilitacji sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Mała dygresja – gdy potrzebna jest rehabilitacja, warto starać się o zabezpieczenie renty na czas trwania procesu. Łatwe to nie jest, ale mamy już sukcesy na tym polu.

Jeśli natomiast poród był przed 10 sierpnia 2004 r. to sprawa jest bardziej skomplikowana i zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Ci ustalić czy można jeszcze walczyć o zadośćuczynienie, odszkodowanie i rentę.
Dorosły pacjent, który był ofiarą tak poważnego błędu medycznego, że błąd ten będzie uznany przez sąd za przestępstwo, to wówczas pacjent ten ma 20 lat na dochodzenie sprawiedliwości przed sądem. Mówimy tu o błędach, które zostały popełnione po 10 sierpnia 2007 roku.

Jeszcze jeden ważny drobiazg do zapamiętania w sprawie o błąd lekarski.

Otóż, terminy liczymy równo, co do dnia. Jeśli zatem mamy trzyletni termin przedawnienia, a błąd zdarzył się 12 listopada 2015 roku i tego też dnia wiadome było, który szpital lub lekarz za ten błąd odpowiada, to ostatnim dniem, w którym można złożyć pozew do sądu jest dzień 12 listopada 2018 r.

Proste? Proste. Jeśli nie, dzwonić do Lazer & Hudziak 536 007 001

No dobrze, a co jeśli w takiej sprawie pacjent złoży pozew np. 2 lutego 2019 r., czyli spóźni się? Wtedy należałoby przekonać sąd, że z jakiegoś wyjątkowego powodu nie dochowano trzyletniego terminu, np. błąd lekarski spowodował, że stan zdrowia pacjenta nie pozwolił mu na dochowanie terminu. Przyczyny mogą być różne. Sąd też człowiek, czasem da się przekonać czasem nie. Co więcej, pozwany szpital czy lekarz może podpowiedzieć sądowi, że pozew został złożony po rzeczonych trzech latach.

I co wtedy?

Wtedy sprytny prawnik pacjenta (czyli taki jak my 😉 ) powinien szybko odbić piłeczkę i odpowiedzieć, że takie zachowanie pozwanego stanowi nadużycie prawa. Oho, zaczyna się prawnicza mowa trawa, więc czas zakończyć wpis, żeby Ci za bardzo nie namieszać w głowie ilością informacji :-). To, co na pewno musisz wiedzieć Drogi Czytelniku, to fakt, żeby nie ryzykować przedawnienia i spóźnienia z pozwem. Potrzebujesz porady w poniższych sprawach?

Jak oskarżyć lekarza o błąd?

Pozew przeciwko lekarzowi, co trzeba wiedzieć?

Do ilu lat można starać się o odszkodowanie od szpitala?

Błąd lekarski przedawnienie, kiedy dokładnie?

Jeśli masz wątpliwości czy Twoja sprawa o błąd lekarski odszkodowanie jest już przeterminowana, wystarczy napisać.

Pomożemy.

Potrzebujesz wzór wniosku o odszkodowanie za błąd lekarski?

adw. Joanna Lazer, zapytaj: kancelaria@lazer-hudziak.pl

lub zadzwoń: 536 007 001

błąd lekarski odszkodowanie i przedawnienie

 

A jeśli chcesz wiedzieć jakie inne pytania zadali nam nasi Klienci – poszkodowani pacjenci, to zapraszamy Cie do lektury wpisu: O co pytają poszkodowani pacjenci?

5 1 vote
Article Rating
śmierć dziecka po porodzie
50 comments
Subscribe
Powiadom o
guest
50 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tommek
Tommek
2 lat temu

A jak bylem na Policji to mam czekać aż skończą postępowanie czy już składać pozew?

Werka
Werka
2 lat temu

A jak jest w przypadku błędów lekarskich w wyniku, których zmarła bliska mi osoba, spokrewniona ze mną (konkretnie ciocia, którą się opiekowałam)? Ile mam czasu na wniesienie pozwu o zadośćuczynienie od szpitala i potem ewen. pozwu o ukaranie winnych? Z góry dziękuję ze odpowiedź.

Werka
Werka
2 lat temu

Zmarła w wakacje ubiegłego roku, a o błędzie byłam przekonana od samego początku. Pewności nabrałam podczas rutynowej kontroli u własnego lekarza, który potwierdził moje obawy, a po przejrzeniu dokumentacji medycznej tylko się w tym upewnił, bo to nie był jeden błąd, ale cały ich szereg, chociaż jeden czynnik okazał się decydujący.

Werka
Werka
2 lat temu

Tak, posiadam taką dokumentację. A ile konkretnie czasu jest na złożenie takiego pozwu? Aktualnie przebywam poza Polską i chciałabym wiedzieć, czy muszę się bardzo z tym spieszyć? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Leszek
Leszek
2 lat temu

Nasza córka podczas porodu miala zrobione wakun( wysysanie dziecka ciagnac za główkę) teraz ma 8 lat i stwierdzono u niej komplikacje po porodowe, problemy neurologiczne, z koncentracja, zachowaniem akceptacja samej siebie. Co w tym przypadku mozemy zrobic?

Monika
Monika
1 rok temu

Czy błędem jest brak histopatologii po usunięciu gałki ocznej? Po 8 latach czerniak z przerzutami na wątrobie bo pacjent nie wiedział że ma czerniaka gałki ocznej

Roman
Roman
1 rok temu

Witam , a co jeśli nastąpiła śmierć pacjentki . Postępowanie wyjaśniające prowadziła dwa razy prokuratura (strasznie opieszale i przewlekle , 8 mc-y leżały akta i nic w sprawie nie było robione ) , umorzyła śledztwo po tendencyjnej i nierzetelnej opinii biegłych . Złożony został subsydiarny akt oskarżenia przeciwko lekarzowi prowadzącemu , bo ze śledztwa wynikało , że to on ponosi największą odpowiedzialność , a sąd odrzucił postępowanie gdyż stwierdził że za błąd w tym przypadku odpowiada inny lekarz (ordynator ), który był danego dnia ) Ale żeby skierować teraz oskarżenie przeciwko niemu pewnie już jest za późno ? , bo… Czytaj więcej »

Sylwia
Sylwia
1 rok temu

Witam. Ponad 7 miesięcy temu poddałam się zabiegowi botox w lwia zmarszczkę . Podczas konsultacji lekarskiej lekarz nie wypytał o zadne choroby czy leki jakie biore . Przyznałam się ze mam hashimoto stwierdził ze ta choroba nie jest przeciwskazaniem do botoksu. Zaufałam, a po 3 dniach zaczely się dziać dziwne rzeczy z całym organizmem. Do dnia dzisiejszego mam poważne powikłania. Lekarz w ogóle nie chciał mnie widzieć jak zgłaszałam mu problem. I ze to napewno nie po botoxie te powikłania. Zbadałam się już pod każdym katem, tomografie, rezonansu, badania okulistyczne, laboratoryjne, trafiłam również na oddział neurologiczny ! Praktycznie wszystkie jednostki… Czytaj więcej »

Małgorzata
Małgorzata
10 miesięcy temu

Mój syn poszedł do lekarza pierwszego kontaktu z objawami uporczywego kaszlu od 2 miesięcy i gorączki co drugi dzień po39 stopni . Prosząc o skierowanie na przesiedlenia płuc dostał odmowę ponieważ lekarz stwierdził że pali papierosy idą mu i jak przestanie palić. Po czym nie skierował go na żadne badania przepisał lek w inhalator Beodural N i odesłać do domu. W niedługim czasie syn wylądował w szpitalu z ostrym zapaleniem płuc i CHORYM sercem na drugi dzień miał bardzo poważna operacje serca wystawienia zastawki i usunięcia czy bakteryjnej. Operacje syn przeżył. W tej chwili nie żyje. Czy mogę wnieść oskarżenie… Czytaj więcej »

Mag
Mag
9 miesięcy temu

Ginekolog w szpitalach stwierdziłem że moja ciąża obumarła następnego dnia rano miałam mieć wywoływane poronienie. Naszczescie drugi ginekolog przyjrzał się dokładniej usg i zobaczył że serce dziecka bije. Do kogo mam się zgłosić żeby ta kobieta poniosła konsekwencje. Zato jaka traumy przeżyłam czekając cała noc z myślą że moje dziecko 🙅 żyje

Justyna Lepicka
Justyna Lepicka
9 miesięcy temu

Dzien dobry . Chialabym dolaczyc sie do rozmowy i z pytaniem co mam robic i czy w ogole cos moge. Moj tata mial dosc powazny problem z okiem jakis czas temu wiec udal sie na zabieg . Zabieg przebiegl pomyslnie lecz przy ostatniej kontroli lekarz wywolal powazne zakazenie . Moj tata wlasciwie na ta chwile nic nie widzi na oko . Ma rope w przedniej komorze oka . Dostal antybiotyki i wciaz leczy sie po tej fatalnej wizycie kontrolnej . Lekarz nie uzywal rekawiczek przy zabiegu i mam przypuszczenia ze narzedzia ktorymi sie poslugiwal nie byly strerylne , Prosze mi… Czytaj więcej »

Jolanta
Jolanta
8 miesięcy temu

Witam ,
Chcialam sie dowiedziec czy jest jakis czas okreslony na zlozenie pozwu za blad lekarski . Jesli tak to istnieje jakas inna mozliwosc uzyskania za dosc uczynienia ? Dziekuje I pozdrawiam

Klaudia
Klaudia
8 miesięcy temu

Firma odszkodowawcza zajmująca się sprawą dotyczącą błędu lekarskiego przetrzymywała dokumenty medyczne pół roku do czasu kiedy termin upłynął 3 lata. Nadmieniam, że były dwie firmy odszkodowawcze jedna przetrzymywała dokumenty pół roku natomiast druga 4 m-ce. Nadmieniam, że ojciec mój był po wypadku samochodowym ze złamanym mostkiem, lekarz ze szpitala wypisał tatę do domu nie robiąc żadnych badań, – po czym tata na piąty dzień umiera – ja nie mogłam w tym czasie nic zrobić, gdyż sama walczyłam o życie. Mało tego dopisali tacie choroby, na które wcześniej nigdy nie chorował – podrabiając dokumenty medyczne – nadmieniam, że tata nigdy wcześniej… Czytaj więcej »

Monika
Monika
8 miesięcy temu

Witam.Do porodu wezwałam karetkę która zawiozła mnie do szpitala twierdząc że oni robią za taxi w tej chwili ponieważ powinien mąż przywieść mnie samochodem …zaznaczam którego nie posiadamy . W karetce zbadali mi cukier miałam 204 i ciśnienie 170..skurcze co 5 minut. Zbadano mnie na dole i na górę na porodówkę miałam 8 cm rozwarcia .dostałam kroplówkę ponieważ nie mogłam urodzić córki..nawet po kroplówce nic nie szło monitorowali tętno dziecka i było wszystko ok..zanim doszło do akcji porodowej położna zmierzyła mi brzuch i powiedziała że to będzie ciężko poród bo dziecko jest duze,wystraszyłam się bo tydzień wcześniej robili mi USG… Czytaj więcej »

Minika
8 miesięcy temu

Moja córeczka urodziła się z uszkodzonym barkiem ponieważ zaklinowała się w czasie porodu i ja ciągnęli i z krwiakami na obu nadnerczach ponieważ położne we trzy wypychały ja łokciami zostawiając mi na brzuchu siniaki..Córka ma w tej chwili 17 miesięcy..Z rączka już wszystko jest ok..ponieważ jeździliśmy na rechabitacje i w domu sami jej robiliśmy ćwiczenia na tą rączkę.Majac 40 lat kazali mi urodzić duże dziecko które ważyło.440 przy ciśnieniu 170 i cukrze 204. Dostałam wylewów do obu oczu..to był najgorszy poród w moim życiu..Lekarze prubowali zgonic winę na mnie ,że to moja wina że dziecko się urodziło w tym stanie.czy… Czytaj więcej »

Łukasz
Łukasz
8 miesięcy temu

Witam. Miałem zabiek laparaskopowy usunięcia woreczka żółciowego. W środę 2014r wrzesień a wypuścili mnie do domu dopiero w sobotę. Lekarz który zrobił jeszcze usg wyrzucił zdjęcie. W poniedziałek trafiłem do szpitala w ciężkim stanie. Zagrazajacemu życiu zapalenie otrzewne rozległe. Próbowałem złożyć pozew ale w województwie Małopolskim wszyscy bali się podjąć tej sprawy. Czy mam jeszcze jakams szansę na odszkodowania

Paula
Paula
8 miesięcy temu

Moja mama zmarła w lipcu 2017 r., trafiła do szpitala z zawałem serca, po 5 dniach doszło do wstrząsu kardiogennego (gdzie przebywała na Oddziale Intynsywnej Opieki Kardiologicznej). Szpital nie chce wydać dokumentacji, przeprowadzona została sekcja zwłok i pobrane wycinki do badań histopatologicznych w celu wykluczenia choroby genetycznej. Podejrzewam, ze mogło dojść do błędu i szpital skutecznie utrudnia wydania dokumentacji, co w takim przypadku ? Czy jest już za późno na jakiekolwiek dociekania prawdy ?

Anna
Anna
8 miesięcy temu

W grudniu 2018 roku miałam operacje stawu biodrowego Szpital Brodnowski Na dzień dzisiejszy nadal chodzę o kuli i jestem na tabletkach przeciwbólowych,ten stan nie pozwala mi na normalne funkcjonowanie. Lekarz, który mnie operowal powiedział że tak nieraz bywa i trafiło na mnie. Mam się przygotować na taki styl życia bo się nie da już nic zrobić. Przed operacja bolało ale chodziłam o własnych siłach. Chodziłam na prywatne rehabilitacje basen sanatorium. Nadal jest ból i chodzenie o kuli. Moje pytanie brzmi czy to jest błąd lekarski że jestem w takiej sytuacji?

Lidka
Lidka
6 miesięcy temu

W styczniu tego roku w 25 tc trafilam do szpitala w Częstochowie z krwawieniem. Zostal sciagniety krazek i zostalam przyjeta na oddzial z zagrozeniem porodu przedwczesnego, z zaleceniami zeby lezec nie wstawac w ogole, pecherz plodowy w drogach rodnych szyjka zgladzona w 75%rozwarcie na 2 palce, podano sterydy i magnez . 4 dni lezenia do kolejnego krwawienia, wtedy zrobiono usg na ktorym wszystko bylo ok. Kolejne dni w lozku ponowne usg i badanie poniewaz wyciekalo duzo plynow, krystalizacja nie wykazala saczenia wod. Kolejne krwawienie po 2 dniach badanie wykonano na fotelu nie stwierdzono nic procz obrucenia plodu i obnizenia pecherza… Czytaj więcej »

Kancelaria Lazer&Hudziak
Admin
6 miesięcy temu
Reply to  Lidka

Dzień dobry, prosimy o kontakt z nami 530 291 291 lub przesłanie nr kontaktowego do siebie w mailu kancelaria@lazer-hudziak.pl
Serdecznie pozdrawiamy

Wiktoria
Wiktoria
5 miesięcy temu

Ile czasu na zgłoszenie sprawy o błąd medyczny.

Kancelaria Lazer-Hudziak
Admin
4 miesięcy temu
Reply to  Wiktoria

Pani Wiktorio, czy sprawa dotyczy osoby pełnoletniej czy dziecka?

Grzegorz
Grzegorz
5 miesięcy temu

Dzień dobry , w grudniu ubr z objawami rwy kulszowej ( zajęta lewa nogą i stopa ) po 3 tygodniowym leczeniu u lekarza rodzinnego standardowymi lekami przeciwzapalnymi udałem się na prywatną wizytę do neurologa ( własną działalność lekarska ) który przepisał mi serię 5 zastrzyków ze sterydu ( jeden na dzień ) nie informując o możliwych skutkach ubocznych stosowania sterydu . Skutki te zaczęły pWojawiłać się w parę dni po zakończeniu zastrzyków . W chwili obecnej po prawie 4 miesiącach mam stan przedcukrzycowy ( ponadnormowy poziom cukru ) , źle widzę ( pojawiła się zaćma ) , straciłem bez przyczyny… Czytaj więcej »

Kancelaria Lazer-Hudziak
Admin
4 miesięcy temu
Reply to  Grzegorz

Panie Grzegorzu zapraszamy do kontaktu z kancelarią tel. 536 007 001 lub kancelaria@lazer-hudziak.pl
Możemy przeanalizować sprawę i ustalić jakie są szanse, aby uzyskać zadośćuczynienie.
Serdecznie pozdrawiamy

Paulina
Paulina
1 miesiąc temu

Dziecko urodziło się w 2010r z wyników szpitalnych wyszlo ze wszystko jest ok a w tym roku 2020 okazało się ze dziecko nie pisze i nie czyta poniewaz w glowie są martwe rozlane pola i dziecko już nie bedzie pisać i czytać. Wyszło to z tomografi komputerowej i lekarz stwierdził ze dziecko było niedotlenione podczas porodu to czy mam szanse na odszkodowanie?

Kancelaria Lazer-Hudziak
Admin
Reply to  Paulina

Dzień dobry, prosimy o kontakt tel 536 007 001 lub mail kancelaria@lazer-hudziak.pl

Serdecznie pozdrawiamy

Aneta
Aneta
21 dni temu

Witam urodziłam się synek z wada serca gdzie lekarz zapewniał ze wszystko jest Ok Badania co miesiąc .,wyniki co miesiąc i pierwsze badanie prenatalne,na drugie nad.prenatalne lek. Ginekolog nie kazał wykonywać bo wszystko Ok.dziecko po długim przemarszu od szpitala do szpitala diognostyka w9 dobie operacja po drodze żółtaczka mechaniczna , gronkowiec w luźnej dobie 9 dopiero operacja gdzie dziecko było już wykończone komplikacje pooperacyjne zawał ,uszkodzenie mięśnia lewej komory.czy lekarz powinien ponieść konsekwencje.

Kancelaria Lazer-Hudziak
Admin
Reply to  Aneta

Dzień dobry, prosimy opisać co się wydarzyło na adres kancelaria@lazer-hudziak.pl lub zadzwonić do nas tel. 536 007 001 Serdecznie pozdrawiamy

Sylwia
Sylwia
21 dni temu

Witam lekarz nie zauważył u Taty na EKG zema zawał ! Kilka dni chodził z zawałem czy mogę zadać zadość uczynienia dla zasady

Kancelaria Lazer-Hudziak
Admin
Reply to  Sylwia

Dzień dobry, trzeba ustalić czy doszło do błędu lekarskiego, czy posiada Pani dokumentację ze szpitala? Prosimy umówić się na poradę tel 536 007 001 Serdecznie pozdrawiamy

Kinga
Kinga
10 dni temu

Po pojechaniu do szpitala w 26tc stwierdzono że mojej córce nie bije serduszko. Na drugi dzień miałam wywoływany porod, leżałam na podłodze przed lekarzem błagając o pomoc, lekarz nawet mnie nie zbadał, jedynie zwrócił uwagę że mam na niego patrzeć jak do niego mówię i że jak dziś nie pójdzie to jutro od rana się będę męczyć. Wyszedł. 5 min po jego wyjściu poszłam do toalety i tam urodziłam sama, córka wpadła do sedesu… Czy mogę pozwać szpital za nie dopełnienie obowiązków? Mam traumę do dnia dzisiejszego, płaczę po nocach, boje się zajść w ciążę ponieważ boję się następnego takiego… Czytaj więcej »

Kancelaria Lazer-Hudziak
Admin
Reply to  Kinga

Dzień dobry, prosimy o kontakt tel 536 007 001 lub mail kancelaria@lazer-hudziak.pl

Serdecznie pozdrawiamy