blog o tym, jak uzyskać zadośćuczynienie dla dziecka i dla Ciebie

Błąd lekarski- Ile mam czasu na pozew przeciwko lekarzowi?

w błąd lekarski, postępowanie przed sądem, przedawnienie

Czytelniku drogi pamiętaj, że na złożenie pozwu do sądu masz 3 lata od dnia dowiedzenia się o tym, że popełniono błąd lekarski i o osobie zobowiązanej do jego naprawienia, czyli np. o danych lekarza, który ten błąd popełnił. Często jest to ta sama data, ale życie dostarcza wielu różnych przykładów.

Trzyletnie przedawnienie to zasada do zapamiętania, ale jest jeszcze kilka istotnych kwestii, o których więcej za chwilę.

Teraz o tym, jakich pacjentów dotyczy trzyletni termin na złożenie pozwu o błąd lekarski?

Przykład, bo tak najłatwiej wytłumaczyć.

3 lata na wysłanie pozwu do sądu będzie miał np. dorosły pacjent, który 5 lat temu miał operację wyrostka robaczkowego, a 3 lata temu dowiedział się o tym, że zaszyto mu fragment chusty w brzuchu i tak sobie z tym faktem funkcjonował… aż, się dowiedział podczas innego zabiegu. Zdarza się, wierzcie nam. To samo będzie dotyczyło dorosłej pacjentki, która 3 lata temu, w wyniku popełnienia błędu przy porodzie – opóźnienia decyzji o cesarskim cięciu, straciła dziecko i będzie domagała się zadośćuczynienia za jego śmierć. To jest ten przypadek kiedy i data, i osoba czy też placówka medyczna odpowiedzialna za błąd jest znana pacjentowi w tym samym dniu, bo raczej wiadomo gdzie prowadzono poród. Trudniej czasem udowodnić, kto za niego konkretnie odpowiada i kto popełnił błąd medyczny. Czy była to położna czy lekarz ginekolog, ale to już wątek na odrębny wpis.

A teraz o tym jakich pacjentów nie dotyczy trzyletni okres przedawnienia?

Znów przykład.

Dzieci, które są ofiarami błędu okołoporodowego, a poród był po 10 sierpnia 2004 roku, mają czas do 20 roku życia na wystąpienie z pozwem do sądu.
W praktyce jednak to rodzice, jako przedstawiciele ustawowi dzieci, walczą z naszą pomocą o ich prawa przed sądem. Pieniądze na leczenie są przecież potrzebne od razu. Co więcej, gdy dziecko w wyniku błędu urodziło się w ciężkiej zamartwicy, bo doszło do niedotlenienia płodu, to miesięczne koszty rehabilitacji sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Mała dygresja – gdy potrzebna jest rehabilitacja, warto starać się o zabezpieczenie renty na czas trwania procesu. Łatwe to nie jest, ale mamy już sukcesy na tym polu.

Jeśli natomiast poród był przed 10 sierpnia 2004 r. to sprawa jest bardziej skomplikowana i zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Ci ustalić czy można jeszcze walczyć o zadośćuczynienie, odszkodowanie i rentę.
Dorosły pacjent, który był ofiarą tak poważnego błędu medycznego, że błąd ten będzie uznany przez sąd za przestępstwo, to wówczas pacjent ten ma 20 lat na dochodzenie sprawiedliwości przed sądem. Mówimy tu o błędach, które zostały popełnione po 10 sierpnia 2007 roku.

Jeszcze jeden ważny drobiazg do zapamiętania w sprawie o błąd lekarski.

Otóż, terminy liczymy równo, co do dnia. Jeśli zatem mamy trzyletni termin przedawnienia, a błąd zdarzył się 12 listopada 2015 roku i tego też dnia wiadome było, który szpital lub lekarz za ten błąd odpowiada, to ostatnim dniem, w którym można złożyć pozew do sądu jest dzień 12 listopada 2018 r.

Proste? Proste. Jeśli nie, dzwonić do Lazer & Hudziak.

No dobrze, a co jeśli w takiej sprawie pacjent złoży pozew np. 2 lutego 2019 r., czyli spóźni się? Wtedy należałoby przekonać sąd, że z jakiegoś wyjątkowego powodu nie dochowano trzyletniego terminu, np. błąd lekarski spowodował, że stan zdrowia pacjenta nie pozwolił mu na dochowanie terminu. Przyczyny mogą być różne. Sąd też człowiek, czasem da się przekonać czasem nie. Co więcej, pozwany szpital czy lekarz może podpowiedzieć sądowi, że pozew został złożony po rzeczonych trzech latach.

I co wtedy?

Wtedy sprytny prawnik pacjenta (czyli taki jak my 😉 ) powinien szybko odbić piłeczkę i odpowiedzieć, że takie zachowanie pozwanego stanowi nadużycie prawa. Oho, zaczyna się prawnicza mowa trawa, więc czas zakończyć wpis, żeby Ci za bardzo nie namieszać w głowie ilością informacji :-). To, co na pewno musisz wiedzieć Drogi Czytelniku, to fakt, żeby nie ryzykować przedawnienia i spóźnienia z pozwem. Jeśli masz wątpliwości czy Twoja sprawa o błąd lekarski jest już przeterminowana, wystarczy napisać.

Pomożemy.

A jeśli chcesz wiedzieć jakie inne pytania zadali nam nasi Klienci – poszkodowani pacjenci, to zapraszamy Cie do lektury wpisu: O co pytają poszkodowani pacjenci?

Ile mam czasu na złożenie pozwu w sprawie o błąd lekarski?
8 komentarze
 • Tommek
  Styczeń 9, 2018, 9:59 pm

  A jak bylem na Policji to mam czekać aż skończą postępowanie czy już składać pozew?

  Odpowiedz
 • Joanna Lazer
  Styczeń 18, 2018, 12:42 pm

  A kiedy doszło do zdarzenia, które Pan zgłosił? Czy Policja już kogoś przesłuchała? Czy była opinia biegłego? Trochę za mało informacji, żebym mogła odpowiedzieć rzetelnie na Pana pytanie.

  Odpowiedz
 • Werka
  Marzec 8, 2018, 7:28 am

  A jak jest w przypadku błędów lekarskich w wyniku, których zmarła bliska mi osoba, spokrewniona ze mną (konkretnie ciocia, którą się opiekowałam)? Ile mam czasu na wniesienie pozwu o zadośćuczynienie od szpitala i potem ewen. pozwu o ukaranie winnych? Z góry dziękuję ze odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Joanna Lazer
   Marzec 11, 2018, 1:16 pm

   Pani, jako osoba bliska dla zmarłej cioci, może złożyć pozew do sądu i domagać się zadośćuczynienia za jej śmierć. A kiedy Ciocia zmarła i kiedy dowiedziała się Pani o tym, że przyczyną śmierci mógł być błąd lekarski?

   Odpowiedz
 • Werka
  Marzec 13, 2018, 10:10 pm

  Zmarła w wakacje ubiegłego roku, a o błędzie byłam przekonana od samego początku. Pewności nabrałam podczas rutynowej kontroli u własnego lekarza, który potwierdził moje obawy, a po przejrzeniu dokumentacji medycznej tylko się w tym upewnił, bo to nie był jeden błąd, ale cały ich szereg, chociaż jeden czynnik okazał się decydujący.

  Odpowiedz
  • Joanna Lazer
   Marzec 13, 2018, 11:33 pm

   Rozumiem. Skoro ubiegłe wakacje, to sprawa nie jest przedawniona. Proszę zatem rozważyć przekazanie sprawy do analizy, bo być może uda się udowodnić związek pomiędzy błędami (które oczywiście trzeba udowodnić), a śmiercią Cioci. Czy dysponuje Pani całą dokumentacją medyczną? Tzn. taką, którą otrzymuje się po złożeniu wniosku o wydanie dokumentacji przez szpital.

   Odpowiedz
 • Werka
  Marzec 14, 2018, 12:03 pm

  Tak, posiadam taką dokumentację. A ile konkretnie czasu jest na złożenie takiego pozwu? Aktualnie przebywam poza Polską i chciałabym wiedzieć, czy muszę się bardzo z tym spieszyć? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz